Merkelová se nikoho neptala a upekla si dohodu s Tureckem. Sobotka pohrdá parlamentem. Petr Mach rozebírá bruselský šlendrián

27. 3. 2016 18:36

ROZHOVOR Podle předsedy Svobodných Petra Macha bude po teroristických útocích v Bruselu Angela Merkelová těžko prosazovat platnost dohody s Tureckem a bude pro ni těžké prosadit i to, co chystá v Evropské komisi jako tzv. trvalý mechanismus přerozdělování uprchlíků. Neidentifikovaní migranti v EU jsou podle Macha velkou hrozbou, protože nevíme, kdo z nich je sympatizantem Islámského státu.

Merkelová se nikoho neptala a upekla si dohodu s Tureckem. Sobotka pohrdá parlamentem. Petr Mach rozebírá bruselský šlendrián
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Petr Mach

Anketa

Kterému vrcholnému představiteli EU věříte?

0%
0%
1%
hlasovalo: 28863 lidí

Jak vnímáte teror v Bruselu jako člověk, který tam jako poslanec Evropského parlamentu žije?

I osobně se mě to samozřejmě dotklo, útoky se odehrály na místech, kudy procházím, v metru, na letišti, a zásah mi tedy byl blíž než kdykoli předtím. Padá z toho na mne děs i proto, jak blízko je to i občanům České republiky, Evropa je propojená, a pokud se terorista může volně pohybovat po Belgii, může se volně dostat i do České republiky.

Proč myslíte, že si teroristé vybrali za cíl právě Belgii?

Důvody jsou dva, jednak je to tím, že v Bruselu sídlí Evropský parlament a je tedy jasné, že útok v takovém místě upoutá světovou pozornost a bude o něm psát více médií. Druhým faktorem je to, že pro teroristy je v Belgii a zejména v Bruselu – stejně jako ve Francii v Paříži – velmi snadné, aby se policii ztratili a jsou nenápadní, protože zde už dlouho existují silné muslimské komunity, místa, kde se mluví převážně arabsky a pro teroristy je snazší se tam pohybovat a bezpečně se skrýt.

Jaké očekáváte politické důsledky událostí v Bruselu na evropské úrovni?

Je evidentní, že Angela Merkelová bude mít těžké prosadit platnost dohody s Tureckem, zaznamenali jsme například, že polská premiérka řekla, že pro Polsko nyní nepřipadá v úvahu přijmout jakékoli migranty ze Sýrie. Pro Merkelovou bude těžké prosadit i to, co chystá v Evropské komisi jako tzv. trvalý mechanismus přerozdělování uprchlíků. I v České republice to bude znamenat, že více lidí bude přerozdělování uprchlíků odmítat. Mnoha lidem se hroutí jejich vize multikulturalismu.

Co budou atentáty znamenat pro další vývoj v EU obecně?

Každý takový teroristický útok znamená, že přibývá euroskeptiků a ubývá těch, kdo věří, že Evropská komise a Angela Merkelová mají dobrý plán. Přibývá lidí, kteří se spíš budou obávat nových smluv a plánů EU.

Co vyplývá z posledních teroristických útoků obecně pro bezpečnost a její zajištění?

Je to ponaučení, ale nejen pro belgickou policii, ale i pro naše bezpečnostní složky. Měli bychom se učit od bezpečnostních sil Izraele, který ve vyhrocené situaci žije po celá desetiletí. Bylo by dobré, kdyby se česká policie a bezpečnostní složky vyškolily právě v Izraeli, kde vědí, jak si v takové situaci a při skryté hrozbě počínat.

Teroristé pocházeli z ghetta, kde mají poměrně vhodné podmínky pro přípravu svých činů. Jaká je situace v EU po příchodu statisíců migrantů, pokud jde o vznik ghett?

Ukazuje se, že problém nejsou jen noví migranti, ale že i Arabové, kteří zde žijí dlouhodobě nebo se zde narodili, se přiklánějí k džihádu, že odcházeli bojovat do IS, vyškolili se tam a vrátili se do Evropy. Je strašné, jestli je pravda, že belgické služby dostaly varování, že jeden z teroristů přišel ze Sýrie, kde byl ve výcvikovém táboře, a policie ho nesledovala a nechala spáchat teroristický čin. Blahosklonnost k migrantům ze strany policie musí přestat. Problémem je ten typ multikulturalismu, kdy se policie dívá s přimhouřenýma očima na kriminalitu menšin a nechává je ji vlastně páchat.

Do Evropy přišlo mnoho lidí bez jakékoli identifikace. Jak by bylo možné dostat nelegální migranty pod kontrolu?

Neidentifikovaní migranti jsou velkou hrozbou, my opravdu nevíme, kdo z nich je sympatizantem Islámského státu nebo kdo v Sýrii někoho zastřelil. Bohužel se ale ukazuje, že i příchozí, kteří neměli původně špatné úmysly, nesplynou s prostředím, které jim není kulturně blízké, z toho plyne jejich frustrace, kriminalita a další příklon k extrémnímu islamismu. Německo a další státy dělají obrovskou chybu, když si berou tak velké sousto a vytvářejí zde základ pro růst nebezpečných ghett.

Evropská unie by měla udělat dohodu s Tureckem nebo s jinou zemí na Blízkém východě, kam by mohli být migranti odváženi, a třeba i za přispění EU tam získat přístřeší, aby se mohli po skončení válek vrátit domů.

A jak nyní řešit migraci – je zde dohoda s Tureckem o vracení migrantů. Bude to fungovat?

To je nesmyslný ústupek, země jako Řecko mají plné právo vracet migranty do Turecka a není důvod za jednoho vráceného přijímat dalšího, to mi nedává žádnou logiku. Celá dohoda s Tureckem stojí na přerozdělovacích kvótách, a přitom dohoda nemá žádný demokratický základ, nehlasoval o ní Evropský parlament ani parlamenty jednotlivých států, to upekla paní Merkelová. To, co se děje, je obcházení demokratického procesu.

Jak bezpečnostní opatření mohou ovlivnit běžný život, máme se v Evropě připravit na podobný stav, jako je v Izraeli?

Lidé si na to začali zvykat ve Francii, v Belgii, kde už je trvalá přítomnost vojáků v ulicích. Velmi si přeji, aby to tak nedopadlo v České republice, proto je velmi důležité, abychom si sem tento problém neimportovali. Znamená to, že musíme odmítnout jakékoli přerozdělování migrantů, kteří znamenají bezpečnostní hrozbu. Neznamená to, že všichni jsou teroristé, ale tato skupina jako celek obsahuje hrozbu, že jsou mezi nimi příznivci džihádu, teroru a násilí. Připadá mi proto naprosto skandální, když premiér Sobotka pohrdá Parlamentem ČR a řekne, že bude ignorovat rozhodnutí proti dohodě EU s Tureckem a je podle mne na místě aby požádal Poslaneckou sněmovnu o vyslovení důvěry. On sám má evidentně nedůvěru k Poslanecké sněmovně a je otázka, jestli bude mít Poslanecká sněmovna důvěru k němu.

Jaká by měla být v České republice prevence migračních rizik?

Měli bychom udržet to, co už máme v legislativě, tedy svobodu pořídit si zbraň, udržet azylovou politiku, kdy nelákáme migranty na žádné sociální dávky a být připraveni obnovit pravidelnou kontrolu našich hranic, abychom mohli v případě, že se sem migrační vlna začne přelévat, hranice kontrolovat.

Jak se bude podle vás vyvíjet syrský konflikt, který je zdrojem velkého počtu uprchlíků?

Především není možné tolerovat existenci Islámského státu na jakkoli velkém území. Západ by měl jednak podpořit Kurdy, kteří žijí v autonomní oblasti na severu Sýrie, a také najít rozumnou řeč s Asadem.

Je Evropa nyní ve válce s terorem?

To je spíš řečnický obrat, Evropa čelí teroristické vlně, ale hlavně čelí neschopnosti vlastních politiků. Neměli bychom připustit, aby se válka ze Sýrie přenášela sem. Byl bych tedy pro to, abychom našli společnou řeč s Asadem a s každým, kdo bojuje proti Islámskému státu, a následně o podpoře uprchlických táborů na Blízkém východě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: David Daniel

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nečas byl obětí dominy a slaboch! A paní Talmanová by měla dokázat své závažné obvinění, nebo se omluvit. Topolánek s manželkou vytáhli na světlo kauzy Nečase a Dalíka. A je zle

20:25 Nečas byl obětí dominy a slaboch! A paní Talmanová by měla dokázat své závažné obvinění, nebo se omluvit. Topolánek s manželkou vytáhli na světlo kauzy Nečase a Dalíka. A je zle

ANKETA Je Petr Nečas oběť? Ano. Na tom se s kandidátem na prezidenta Mirkem Topolánkem řada poslanců…