Merkelová zaměstnávala Araba. Byl to egyptský špion

19.11.2020 14:57

V úřadu řízeném mluvčím německé kancléřky Angely Merkelové byl objeven egyptský agent. Pomáhal získávat informace pro Egyptskou bezpečnostní službu nejspíše již od července 2010. Německá bezpečnostní služba tento případ zveřejnila v červenci ve své rozsáhlé výroční zprávě o potenciálních hrozbách pro Německo. Zpráva upozorňuje na to, že egyptské zpravodajské služby mohou rekrutovat Egypťany žijící v Německu.

Merkelová zaměstnávala Araba. Byl to egyptský špion
Foto: Hans Štembera
Popisek: Angela Merkelová
reklama

Anketa

Kdo byl lepší ministr zdravotnictví?

hlasovalo: 12067 lidí

Angela Merkelová má problém. Její zaměstnanec byl ve skutečnosti agent Egypta. Německý státní zástupce podal v pondělí obvinění ze špionáže proti německému občanovi narozenému v Egyptě, který pracoval ve Federálním tiskovém úřadu. Dle úřadů byl muž Amin K. obviněn z toho, že pomáhal získávat informace pro Egyptskou bezpečnostní službu nejspíše již od července 2010. Dále se snažil zprostředkovat nábor pro egyptské informační složky, to ovšem dopadlo neúspěšně.

„Obviněný chtěl pomoci egyptské zpravodajské službě zasláním vyjádření k tomu, jak média řešila domácí a zahraniční politiku týkající se Egypta, jakož i situaci v obecných zprávách,“ dodala prokuratura.

Celý článek ZDE:

Na případ upozornila například Deutsche Welle. Amin začal pracovat ve Federálním tiskovém úřadě již v minulém tisíciletí, v roce 1999. Od spolupráce si sliboval to, že jeho nadřízený egyptský důstojník umožní preferenční zacházení s jeho matkou v Egyptě ohledně jejího nároku na důchod. Pokud bude usvědčen, tak mu hrozí až pět let vězení.

Fotogalerie: - Národní 2020

Národní třída 17.11.2020
Národní třída 17.11.2020
Národní třída 17.11.2020
Národní třída 17.11.2020
Národní třída 17.11.2020
Národní třída 17.11.2020

Německá bezpečnostní služba tento případ zveřejnila v červenci ve své rozsáhlé výroční zprávě o potenciálních hrozbách pro Německo a pro německou demokracii. V té době zůstával provoz ve federální tiskové kanceláři dle Deutsche Welle z velké části utlumený. Personál návštěvnického centra neměl přístup k jiným databázím. Amin K. byl zván na oficiální recepce, například na rozloučení s egyptským velvyslancem v Německu v roce 2019.

Anketa

Dělá prezident Zeman svou práci dobře? (Ptáme se od 18.11.2020)

80%
20%
hlasovalo: 20301 lidí

Červencová zpravodajská zpráva uvedla, že federální vyšetřovatelé zahájili vyšetřování loni v prosinci a poukazují na to, že Egypťané žijící v Německu se „mohou stát ohniskem“ egyptské zpravodajské služby a národní bezpečnostní služby.

Jedním z jejich cílů je shromažďování informací o odpůrcích egyptského režimu prezidenta Abdala Fattaha al-Sissi, kteří v zemi žijí, zejména o příznivcích Muslimského bratrstva, které je v Egyptě od roku 2013 zakázáno.

Německá kancléřka Angela Merkelová vešla ve známost skrz svoji vstřícnou migrační politiku během migrační krize. V srpnu 2015 v souvislosti s velkými počty imigrantů prohlásila Merkelová, že Německo uprchlickou vlnu zvládne. Za tento výrok se stala terčem kritiky jak v Německu, tak mezinárodně.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: tle
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

20:21 To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

Český lev se letos obešel bez diváků v Rudolfinu. Ceremoniál nicméně proběhl před kamerami České tel…