Merkelová zaměstnávala Araba. Byl to egyptský špion

19.11.2020 14:57

V úřadu řízeném mluvčím německé kancléřky Angely Merkelové byl objeven egyptský agent. Pomáhal získávat informace pro Egyptskou bezpečnostní službu nejspíše již od července 2010. Německá bezpečnostní služba tento případ zveřejnila v červenci ve své rozsáhlé výroční zprávě o potenciálních hrozbách pro Německo. Zpráva upozorňuje na to, že egyptské zpravodajské služby mohou rekrutovat Egypťany žijící v Německu.

Merkelová zaměstnávala Araba. Byl to egyptský špion
Foto: Hans Štembera
Popisek: Angela Merkelová
reklama

Anketa

Kdo byl lepší ministr zdravotnictví?

hlasovalo: 12108 lidí

Angela Merkelová má problém. Její zaměstnanec byl ve skutečnosti agent Egypta. Německý státní zástupce podal v pondělí obvinění ze špionáže proti německému občanovi narozenému v Egyptě, který pracoval ve Federálním tiskovém úřadu. Dle úřadů byl muž Amin K. obviněn z toho, že pomáhal získávat informace pro Egyptskou bezpečnostní službu nejspíše již od července 2010. Dále se snažil zprostředkovat nábor pro egyptské informační složky, to ovšem dopadlo neúspěšně.

„Obviněný chtěl pomoci egyptské zpravodajské službě zasláním vyjádření k tomu, jak média řešila domácí a zahraniční politiku týkající se Egypta, jakož i situaci v obecných zprávách,“ dodala prokuratura.

Celý článek ZDE:

Na případ upozornila například Deutsche Welle. Amin začal pracovat ve Federálním tiskovém úřadě již v minulém tisíciletí, v roce 1999. Od spolupráce si sliboval to, že jeho nadřízený egyptský důstojník umožní preferenční zacházení s jeho matkou v Egyptě ohledně jejího nároku na důchod. Pokud bude usvědčen, tak mu hrozí až pět let vězení.

Německá bezpečnostní služba tento případ zveřejnila v červenci ve své rozsáhlé výroční zprávě o potenciálních hrozbách pro Německo a pro německou demokracii. V té době zůstával provoz ve federální tiskové kanceláři dle Deutsche Welle z velké části utlumený. Personál návštěvnického centra neměl přístup k jiným databázím. Amin K. byl zván na oficiální recepce, například na rozloučení s egyptským velvyslancem v Německu v roce 2019.

Anketa

Dělá prezident Zeman svou práci dobře? (Ptáme se od 18.11.2020)

80%
20%
hlasovalo: 20360 lidí

Červencová zpravodajská zpráva uvedla, že federální vyšetřovatelé zahájili vyšetřování loni v prosinci a poukazují na to, že Egypťané žijící v Německu se „mohou stát ohniskem“ egyptské zpravodajské služby a národní bezpečnostní služby.

Jedním z jejich cílů je shromažďování informací o odpůrcích egyptského režimu prezidenta Abdala Fattaha al-Sissi, kteří v zemi žijí, zejména o příznivcích Muslimského bratrstva, které je v Egyptě od roku 2013 zakázáno.

Německá kancléřka Angela Merkelová vešla ve známost skrz svoji vstřícnou migrační politiku během migrační krize. V srpnu 2015 v souvislosti s velkými počty imigrantů prohlásila Merkelová, že Německo uprchlickou vlnu zvládne. Za tento výrok se stala terčem kritiky jak v Německu, tak mezinárodně.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: tle

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Devastující tornádo na jižní Moravě: Zbořilo půl obce, pohazovalo auty. Mrtví a mnoho zraněných. Lidé pod závaly

22:10 VIDEO Devastující tornádo na jižní Moravě: Zbořilo půl obce, pohazovalo auty. Mrtví a mnoho zraněných. Lidé pod závaly

Na jihu Moravy se podle meteorologů s největší pravděpodobností objevilo tornádo. Lidé tornádo zachy…