Merz a Merkelová. Stranická válka, která změnila Německo

23.02.2025 4:44 | Analýza

Předvolební kampaň v Německu oživila událost, která v poválečných dějinách země nemá obdoby. Favorit voleb čelil kritice ze strany své stranické předchůdkyně a pro mnohé stále ještě autority Angely Merkelové. Zatímco u nás patří „zdvižené obočí“ bývalého předsedy ke stranickým koloritům, v Německu se více ctí autorita lídra.

Merz a Merkelová. Stranická válka, která změnila Německo
Foto: Repro Youtube
Popisek: Předseda německé CDU, Friedrich Merz

Vystoupení Angely Merkelové pár týdnů před volbami tedy mnozí považovali za vnitrostranický granát. „Jednu noc jsem se na to vyspala a pak jsem si stejně řekla, že je správné a zkrátka nutné, abych vyjádřila svůj názor,“ obhajovala své vystoupení, které se okamžitě objevilo v titulcích napříč celým světem.

„Jedinečná neloajalita. Proti Scholzovi doposud nepronesla jediné slovo. Chová se spíše jako politička Zelených, než CDU,“ psal bulvární Bild.

Ačkoliv tématem jejího prohlášení byla migrace (Merkelová vyzvala, ať „zklidníme debatu“) a spolupráce s AfD (exkancléřka doporučila spolupráci „všech demokratických stran“, mezi které německý mainstream „Alternativu“ nepočítá), všichni tak nějak cítili, že se tady dohrává mnohaleté politické klání.

Angela Merkelová si velmi nepřála, aby se Friedrich Merz stal předsedou strany, kterou dvacet let vedla. Dvakrát kvůli tomu věnovala všechen svůj politický kapitál a autoritu dost vysmívaným outsiderům. Napotřetí už Merz uspěl a exkancléřka jeho působení nijak nekomentovala. Až do konce ledna, kdy si své entreé nechala na horkou fázi předvolební kampaně.

Merz a Merkelová, to je politický příběh Německa v jednadvacátém století. Při vší úctě k představitelům ostatních stran, je to právě CDU, kdo určuje politické trendy v osmdesátimilionové a velmi nepřehledné spolkové republice. Křesťanská demokratická unie je považovaná za typického představitele „lidové strany“, která oslovuje voliče všech věkových i sociálních skupin a udržuje mezi nimi alespoň základní sociální smír. Díky tomu ve druhé polovině dvacátého století získávala téměř vždy volební zisky přes 35 procent a do opozice se dostávala jen když se proti ní spojili úplně všichni.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Často mluvíte o lidech v exekuci nebo inslovenci

Ale zamýšlel jste se někdy na tím, jak minimalizovat to, aby se do nich lidé dostávali? A když už, aby to pro ně nebylo úplně likvidační - hlavně teda exekuce. Vím, že jste prosadili milostivé léto, ale to problém zcela neřeší a také nebylo určeno pro všechny. PS: Zabýváte se i přístupem exekutorů, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Potrat jako ideologie. A rodí se nejméně dětí v historii. Snad konečně začneme pomáhat, věří lidé z rozehnaného pochodu

19:56 Potrat jako ideologie. A rodí se nejméně dětí v historii. Snad konečně začneme pomáhat, věří lidé z rozehnaného pochodu

„Věřím, že letošní Pochod pro život může prolomit neplodné ideologické výkřiky a konečně otevřít deb…