Mešity v Německu rostou jako houby po deštil. A křesťané? Čeká je prý neslavný konec

19.09.2017 10:55

Italský publicista Giulio Meotti mapuje prudký nárůst mešit v Německu a zmiňuje také výrazný pokles křesťanů. Za dvacet let se v Německu stanou křesťané menšinou.

Mešity v Německu rostou jako houby po deštil. A křesťané? Čeká je prý neslavný konec
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mešita byla postavena v letech 1975 až 1979 architektem Richardem Lugnerem na zakázku saúdskoarabského krále Fajsala bin Abd al-Azíz.

„Dokázali byste si představit, že by Německo nabídlo Iráku, Sýrii nebo Egyptu, že na jejich území postaví 200 nových kostelů? Samozřejmě, že je něco takového nereálné, protože na Blízkém východě byli křesťaně v podstatě rozprášeni,“ píše Meotti s tím že konkrétně v Německu se podle deníku Welt stanou křesťané za dvacet let menšinou. Už nyní ale v Německu dochází k výraznému poklesu počtu křesťanských věřících.

„Jak píše redaktor Jan Fleischhauer z magazínu Der Spiegel, za poslední rok přišla německá katolická církev o více než 160 000 věřících a musela uzavřít 537 farností. Od roku 1996 byla uzavřena čtvrtina katolických komunit. Aktuálně je v německé populaci asi 60 % křesťanů. Početně to vychází na 24 milionů katolíků a 23 milionů protestantů. Také protestanté se vytrácejí, a jak uvádí deník Der Zeit, německá protestanská víra přišla jenom za rok 2016 o 340 000 ‚duší‘.“

Celý text v angličtině najdete ZDE.

Meotti rovněž zmiňuje knihu historika Waltera Laqueura, který „přepočítal“ počet mešit v Německu od roku 1980 do současnosti. „Ve své knize Poslední dny Evropy uvádí, že zatímco v roce 1980 mělo Německo asi 700 malých mešit, dnes je to více než 2500 a některé z nich jsou navíc značně rozlehlé a pojmou stovky věřících. Horečnatá výstavba mešit po celém Německu je nejpádnějším důkazem o rozšiřování islámu na úkor křesťanství.“

Před dvěma měsíci Turecko-islámská unie pro náboženské záležitosti (DITIB) otevřela novou mešitu v Kolíně nad Rýnem, která má kapacitu 1200 osob a největší minaret v Evropě. „Je paradoxní, že architektem se stal Pavel Böhm, jehož otec i dědeček byli ve své generaci nejobdivovanější architekti, kteří se podíleli na výstavbě kostelů. Nicméně jeho nikdo nepožádal, aby vyprojektoval katedrálu. ‚Zbyla‘ na něj jen mešita.“

Značná část mešit v Německu je ovládaná Tureckem. „Když se dostal prezident Turecka Recep Erdogan k moci, zavázal se, že bude podporovat výstavbu nových mešit po celé Evropě. Aktuálně jich Turecko přes různé organizace ovládá asi 900, tedy více než třetinu. Vliv Turecka je takový, že si jeho zástupci dovolí označit ‚liberální mešitu‘ v Berlíně za neslučitelnou s islámem. To je také důvod, proč se podle jednoho z průzkumů 57 % Němců obává vzestupu islámu ve své zemi,“ uzavírá Meotti.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

22:30 Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

Víte, že konferenci konzervativců Viktora Orbána nebo Nigela Farage zakázal v Bruselu komunální star…