Města začnou znovu připravovat projekty pro ROP Severozápad

05.08.2013 8:59

Města v Karlovarském kraji se začala vracet k projektům, na než by mohla získat dotace z Regionálního operačního programu Severozápad. Umožnila to páteční dohoda o způsobu zaplacení korekcí 2,1 miliardy korun představitelů Ústeckého a Karlovarského kraje a ministra financí.

Města začnou znovu připravovat projekty pro ROP Severozápad
Foto: Hana Čechová
Popisek: Karlovy Vary, pohled na město z výšky

Ke konzultacím k projektům vyzvala dnes žadatele i regionální rada ROP Severozápad. Žadatele ale tlačí čas, protože program byl rok pozastaven kvůli závažným chybám v některých projektech.

Například Karlovy Vary mají připraveny dva velké projekty, míčovou halu a centrum zdraví a bezpečí, které rok ležely ladem. Celkem jde asi o 150 milionů korun. "Jenže jsme v časové tísni. Výhodou by bylo, kdyby se podařilo vyjednat prodloužení lhůty pro realizací projektů do roku 2015. Jinak by bylo splnění termínu nejisté," řekl ČTK primátor Karlových Varů Petr Kulhánek (KOA).

Podle předsedy Regionální rady ROP Severozápad Petra Navrátila (ČSSD) by nové výzvy mohly být vyhlášeny brzy. "Prosím proto města, obce i kraje jako potenciální příjemce dotací, aby se začaly připravovat projekty a v předstihu je jejich zástupci konzultovali na pracovišti Úřadu Regionální rady v Karlových Varech či Ústí nad Labem," řekl dnes ČTK Navrátil.

ROP Severozápad by mohl v případě obnovení činnosti rozdělovat až sedm miliard korun. Konkrétní oblasti podpory, do nichž by žadatelé projekty předkládali, stejně jako alokace finančních prostředků pro ně, budou ještě upřesněny.

Kraje se dohodly s ministrem financí

"Vzhledem k dlouhému pozastavení programu a časovému skluzu počítáme s tím, že výzvy k předkládání projektů budou muset být zkráceny. Úřad Regionální rady a jeho pracovníci jsou připraveni s žadateli projektové záměry konzultovat. Cílem je maximálně zvýšit šance žadatelů na úspěšné předložení projektů," doplnil Navrátil.

V pátek zástupci Ústeckého a Karlovarského přijali nabídku ministra financí Jana Fischera, podle které by kraje zaplatily 900 milionů z celkových 2,1 miliardy plošných korekcí. Zbytek by zaplatil stát z rozdílu mezi penězi, které byly na projekty připraveny, a skutečnými náklady. Stát navíc krajům na splácení poskytne půjčku. Definitivní souhlas ale musí dát krajská zastupitelstva, která by měla zasednout v srpnu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr, čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…