Metnar nabídl v televizi nepříjemný vhled do stavu naší armády. Varovně ho doplnili i generálové Pavel a Šedivý

08.11.2020 13:23

Hosty druhé hodiny Partie televize Prima byli ministr obrany za hnutí ANO Lubomír Metnar a generálové Petr Pavel a Jiří Šedivý. Ministr hájil jarní rozhodnutí vlády neposílat české vojáky na pomoc Itálii. Šedivý a Pavel volali po tom, aby se z armády znovu nedělal rozpočtový otloukánek. Generál Pavel přišel s důležitým příměrem ze života.

Metnar nabídl v televizi nepříjemný vhled do stavu naší armády. Varovně ho doplnili i generálové Pavel a Šedivý
Foto: Daniela Černá
Popisek: Generál Petr Pavel

Lubomír Metnar v úvodu poděkoval všem zemím, které k nám posílají lékaře a zdravotní sestry na zvládnutí pandemie. Hájil také rozhodnutí vlády z jara, neposílat české vojáky na pomoc Itálii. Prohlásil, že na jaře nebylo možné poslat české vojáky na pomoc do Itálie, protože bylo třeba ponechat je tady pro pomoc českým občanům.

Šedivý se Metnara zastal: „Tehdy nikdo nevěděl, co přijde. Ta opatrnost byla namístě,“ prohlásil Šedivý.

V podobném duchu se vyjádřil i generál Petr Pavel. „Souhlasím s tím, že v té době málokdo věděl, co přijde. Tu zkušenost jsme udělali, víme, jak se k nám spojenci chovají dnes, a do budoucna budeme vědět, jak se k sobě chovají spojenci, když je situace těžká,“ řekl Pavel.

Metnar poté věnoval pozornost rozpočtu armády a zdůraznil, že vláda potřebuje stabilitu a potřebuje nějaký pevně daný výhled, s čím může počítat. Proto se ministr tak důrazně staví proti škrtům ve svém resortu. Podle Metnara už nutně potřebujeme nahradit techniku, která dosud slouží v české armádě, ale ve skutečnosti, podle šéfa resortu, patří tyto kusy do muzea. „To tady říkám se vší vážností, že by to bylo zastavení modernizace armády,“ upozornil ministr před kamerami.

Konstatoval také, že země EU neškrtají v oblasti obrany a nemělo by to dělat ani Česko. Proč? Už proto, že naplnění těchto zakázek přinese práci i českým firmám, tak jsou ty smlouvy na nákup nové techniky postaveny, takže se touto cestou do české ekonomiky napumpují desítky miliard korun.

Nemluvě o tom, že potřebujeme vojáky, kteří budou s chutí sloužit své vlasti, jenže pokud budou mít k dispozici 40 let starou techniku, tak pro tu budou těžko projevovat nadšení.

Generál Pavel doplnil, že rozpočet armády nelze chápat jako jakousi rezervní kapitolu, ze které je možní sanovat jiné finanční problémy.

Někdejší náčelník Generálního štábu Armády ČR generál Šedivý zašel v argumentaci ještě dál. „Armáda je jedním ze tří základních pilířů státu. A když ten pilíř oslabíte, tak ten stát nemůže plnohodnotně fungovat,“ prohlásil. Vojáci musí podle Šedivého vědět, že už nebudou otloukánky státního rozpočtu. Jen tak dosáhneme toho, že vojáci nebudou z armády odcházet a sbor bude mít dost sil na plnění úkolů, které armádě uloží politici.

Pavel podotkl, že armádu bychom měli vnímat jako pojištění, které si taky platíme. Když se nám nic neděje, nechce se nám pojištění platit, ale v případě nějakých problémů jsme najednou za pojištění rádi. S armádou je to podle Petra Pavla stejné. Všechny spoluobčany varoval, že svět není bezproblémovým místem, a my musíme armádu udržet funkční. „Vybudovat funkční armádu trvá dlouhé roky,“ připomněl Pavel.

Poté pánové věnovali pozornost prezidentským volbám v USA.

Podle Šedivého bude Joe Biden předvídatelný, protože už se nějak choval jako viceprezident Baracka Obamy. Pravděpodobně se bude dát čekat, že se Biden bude chtít vyvarovat některých Obamových chyb. „Jen bych varoval evropské politiky, aby se nedomnívali, že skončí ten tlak na placení dvou procent HDP jako aliančního závazku.“

Pavel se také domnívá, že americký tlak v tomto směru přetrvá, ale změní se forma, jakou bude tento tlak prezentován, což může Evropu na jedné straně, a Kanadu a USA na straně druhé, sblížit.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Za volantem od 17

Dobrý den, prý má být možné řídit již od 17,ale pod dohledem. Tím dohledem se myslí kdo? Musímát taková osoba řidičák? A když se ěco stane,ponese daná osoba odpovědnost nebo jak to bude? A od kdy tut možnost zavedete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Erik Best: Smlouva s USA? Toto je za tím. Mnohem víc

8:41 Erik Best: Smlouva s USA? Toto je za tím. Mnohem víc

V pořadu Aby bylo jasno moderátorky Jany Bobošíkové byl hostem politický analytik Erik Best. Zaměřil…