Metnar pohrozil rezignací. Pod škrty v armádě se nepodepíše

16.11.2020 9:41

Komunisté tlačí Andreje Babiše k provedení škrtů v resortu obrany. Podle KSČM není v časech koronaviru místo pro výměnu zastaralých bojových vozidel či podobně starých vrtulníků. Babiš se však zatím komunistům staví na odpor a prohlašuje, že do armády je třeba investovat. Ministr Metnar v rozhovoru pro MF Dnes pohrozil, že složí funkci, pokud na škrty opravdu dojde.

Metnar pohrozil rezignací. Pod škrty v armádě se nepodepíše
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Metnar
reklama

Ministr Metnar trvá na tom, že modernizaci armády nelze zastavit. Vojáci už dnes používají velmi zastaralou techniku a když je třeba vojáky někde nasadit, při povodních nebo při jiných událostech, často se tato technika porouchá. Je třeba koupit techniku novou a to bez patřičných investic nelze.

Anketa

Je nezávislost ČT ohrožena Lipovskou, Xaverem a Matochou?

6%
94%
hlasovalo: 17745 lidí

Pokud budou komunisté trvat na tom, že tyto investice je potřeba seškrat a premiér Babiš jim ustoupí, Metnar je připraven složit funkci. Na přímou otázku, zda by v takovém případě opravdu rezignoval, odpověděl prostě: „Samozřejmě.“

A hned vysvětlil proč.

„Celý svůj život pracuji v oblasti bezpečnosti, vybudoval jsem si nějaký kredit. V případě, že bych viděl, že opravdu bude docházet ke škrtům, tak k tomu zaujmu postoj a vyvodím osobní odpovědnost. Mně není jedno, v jaké bezpečnostní situaci budou vyrůstat mé děti a vnoučata. Vojáci navíc pomáhají, kde mohou – nejen teď v době epidemie, a myslím si, že modernizaci výzbroje si už konečně zaslouží,“ zdůraznil.

Vojáci dnes pomáhají v nemocnicích nebo v domovech pro seniory. Česku pomáhá také 15 lékařů ze zahraničí. Jak českým, tak zahraničním vojákům Metnar v rozhovoru poděkoval.

Nakonec se věnoval i zahraničně politickým otázkám. Nebojí se, že by vypukla třetí světová válka, ale je mu prý jasné, že bezpečnostní situace ve světě není úplně dobrá.

„Světovou válku neočekávám, ale z těchto informací vnímám, že se bezpečnostní situace nelepší. Spíše se zhoršuje. Proto je třeba hrozby vnímat, a to jak v oblasti cyber, v používání bezpilotních prostředků, dronů, tak i v návaznosti na teroristické útoky. Nemyslím si ale, že nám hrozí třetí světová válka. Na druhou stranu tato zpráva vojenského zpravodajství je o tom, že situace se opravdu, ale opravdu zhoršuje a je třeba to řešit. Alfu a omegu v tom budou hrát velké mocnosti, nebo rovnou světové mocnosti,“ uvedl.

Nakonec uvítal zvolení Joea Bidena 46. prezidentem USA a popsal ho jako zkušeného politika, s nímž bude možné vést dialog.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalousek složil mandát a odešel do ČT. A tam... přišla velká omluva. A to nebylo vše

20:12 Kalousek složil mandát a odešel do ČT. A tam... přišla velká omluva. A to nebylo vše

Miroslav Kalousek (TOP 09) po dvaadvaceti letech složil poslanecký mandát. Ve Sněmovně chce dát pros…