Mezi ANO a ČSSD panuje živočišná nenávist, udeřil protikorupčník Ondráčka. Dienstbier kontroval...

13. 12. 2015 13:13

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier zavítal do nedělních Otázek Václava Moravce České televize. Spolu s ním před kamery usedl šéf české pobočky Transparency International David Ondráčka. A ten vládu nijak nešetřil. Koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL prý ani nepotřebuje opozici, protože mezi ANO a ČSSD panuje živočišná nenávist a vysoká nedůvěra. Dienstbier z toho obvinil ANO.

Mezi ANO a ČSSD panuje živočišná nenávist, udeřil protikorupčník Ondráčka. Dienstbier kontroval...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr Jiří Dienstbier

V úvodu pořadu se ministr pro lidská práva vyjadřoval k obstrukcím ve sněmovně. „Tady je problém v tom, že pravicová koalice obstruuje téměř celé volební období,“ posteskl si člen vlády. Mistrem ve zneužívání obstrukcí je prý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Ten umí dobře využívat jednací řád sněmovny. Opozice díky tomu může blokovat chod dolní komory.

Ondráčka doplnil, že parlamentní demokracie je velmi důležitá a opozice by ji skrze obstrukce neměla paralyzovat. Podporuje proto úpravu jednacího řádu. Oba pánové ovšem uznali, že i opozice má právo obracet se na Ústavní soud ČR, pokud má pocit, že byly narušeny demokratické procedury.

„Já to zablokování sněmovny vidím v téměř živočišné nenávisti mezi ČSSD a ANO. Je tam vážná nedůvěra mezi těmito dvěma stranami. Především sociální demokracie ANO nevěří, že tu vládu v jistém okamžiku neshodí. Ty strany neberou vážně opozici, vystačí si samy mezi sebou,“ konstatoval Ondráčka. Dobře to bylo vidět už na tom, jak se ČSSD a ANO předháněly, kdo na svém resortu postupuje transparentněji místo toho, aby postupovaly ve shodě.

Dienstbier to prý takto dramaticky nevidí, byť uznává, že určité napětí existuje, protože hnutí ANO není programově ukotvené.

Za jednu věc ale Ondráčka vládu pochválil. Je prý dobře, že od prvního ledna 2017 bude platit zákon o registru smluv. Zhodnotit jeho dopady prý bude možné asi tak v roce 2020. Podstatně kritičtější byl k zákonu o státní službě. Ten vedl prozatím spíše k tomu, že výrazně narostl počet náměstků na resortech. Něco je však lepší než nic, takže bude dobré si počkat, k čemu zákon povede. „Bude záležet na tom, jak dopadne nějaký ostrý střet mezi ministrem a státním tajemníkem. Pokud státní tajemník nějaký takový ostrý spor ustojí, budu si myslet, že jsme se posunuli kupředu.

Ondráčka: Jsme obviňováni z protikorupční hysterie. Je to nesmysl!

V obecné rovině konstatoval, že by každá vláda měla jednat co nejpružněji a plnit své sliby. „Tady se vyrábí falešný narativ, že určitá protikorupční hysterie vedla k proměně politické scény,“ uvedl také Ondráčka. Tak to ale podle něj není. Lidé měli pochybnosti o fungování státu už delší dobu. Uznal ovšem také, že se ministr financí Andrej Babiš (ANO) opakovaně dostává do střetu zájmů, protože jeho impérium je tak veliké, že se podobným situacím v podstatně nelze vyhnout.

Dienstbier k tomu jen přitakal a dodal, že si na to musí Babiš dát pozor sám. „Často se to projevuje i v té vládě. Babiš mnohdy nehlasuje, protože ohlašuje střet zájmů,“ prozradil člen kabinetu. „Takový střet zájmů by bylo možné odstranit jen dvěma způsoby: Buď Andrej Babiš odejde z politiky, nebo se vzdá svých podnikatelských aktivit. Ani jedno z toho nepovažuji za příliš pravděpodobné,“ doplnil.

Na přetřes přišlo také oslabení trestní odpovědnosti firem. Lidové noviny informovaly, že s takovým návrhem přišla sociální demokratka Marie Benešová. Prý to má napříště být tak, že by firma sepsala etický kodex a při porušení zákona ze strany zaměstnanců by se na něj odvolala. Pro Dienstbiera je to nepřijatelné.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Otec dvou psů Pospíšil, kolaborant. Po včerejším výroku o „Evropanech" je zatraceně horko

14:43 Otec dvou psů Pospíšil, kolaborant. Po včerejším výroku o „Evropanech" je zatraceně horko

V předvčerejším rozhovoru pro server E15 se redaktor Jaroslav Denemark bavil s Jiřím Pospíšilem, pře…