Mezi Hradem a americkým velvyslancem Schapirem došlo k další roztržce

10.11.2016 16:58

Americký velvyslanec Andrew Schapiro se ohradil proti slovům prezidenta Miloše Zemana, že se nezúčastnil oslav státního svátku 28. října na Pražském hradě. Nyní jeho slova potvrdil německý diplomat. Informaci přinesl server Rozhlas.cz.

Mezi Hradem a americkým velvyslancem Schapirem došlo k další roztržce
Foto: Vít Hassan
Popisek: Setkání s velvyslancem USA Andrew H. Schapirem na Právnické fakultě UK v Praze

Německý velvyslanec Arndt Freiherr Freytag von Loringhoven odpověděl na dotaz, zda seděl vedle Schapira ve Vladislavském sále při předávání ocenění. „Ano,“ uvedl na Twitteru. Schapira z neúčasti na předávání vyznamenání obvinil prezident Miloš Zeman při svém včerejším komentáři výsledků prezidentských voleb  v USA. S americkým velvyslancem má dlouhodobé spory, od té doby, kdy Schapiro doporučil Zemanovi, aby neodjížděl na oslavy 70. výročí konce války do Moskvy. Na přítomnost Schapira v sále ukázala již fotografie, kterou přinesl včera web Českého rozhlasu. Proti Zemanovým slovům se již také ohradila americká ambasáda. 

„Když jsem to slyšel, tak jsem se tomu musel smát,“ uvedl Schapiro v reakci na Zemanovo tvrzení. Pak dodal, že je možné, že si jej pan prezident nevšiml, nebo na něj zapomněl, nebo byl zmatený.  

  • Původní text ZDE

„Reakce současného velvyslance je zcela nepatřičná. Pan velvyslanec byl během slavnostních okamžiků 28. října na Hradě zcela neviditelný. A co je důležité, pan prezident nyní věří v posun od ne zcela profesionálních postojů současného velvyslance. A já bych zařadil tuto reakci do těchto záležitostí. Jinými slovy řečeno, fotografie možná nějaká byla zveřejněna postskriptum, ale my jsme přítomnost pana velvyslance v žádném případě nezaznamenali,“ trval však ještě včera na svém prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Opilci. Hřebejk vyjel na neočkované a zklidnili ho

18:52 Opilci. Hřebejk vyjel na neočkované a zklidnili ho

Populární filmař Jan Hřebejk ťal do odmítačů očkování. Přišel vskutku s originálními příměry. Prý je…