Mezinárodně uznávaný expert, kterého chtěl Vojtěch nedávno vyhodit. Seznamte se, Roman Prymula

16.03.2020 22:52

Na to, kým je nynější šéf ústředního krizového štábu a epidemiolog Roman Prymula, se podíval server Forbes.cz. Náměstek ministra zdravotnictví se podle informací serverů měl po zvolení premiéra Andreje Babiše (ANO) stát ministrem zdravotnictví, nakonec se však kvůli Prymulově komplikované minulosti šéf vlády raději rozhodl jmenovat do funkce současného ministra Adama Vojtěcha (ANO).

Mezinárodně uznávaný expert, kterého chtěl Vojtěch nedávno vyhodit. Seznamte se, Roman Prymula
Foto: Hans Štembera
Popisek: Náměstek pro zdravotní péči Roman Prymula s Andrejem Babišem
reklama

Anketa

Co říkáte na opatření vlády ze dne 15.3., která omezují svobodu pohybu?

hlasovalo: 23545 lidí
Náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymulu během noci z neděle na pondělí vláda jmenovala šéfem ústředního krizového štábu namísto přepokládaného ministra vnitra Jana Hamáčka.

Přitom ještě během minulého týdne v médiích kolovala zpráva, že Prymula ve funkci náměstka na vlastní žádost skončí. Důvodem měly být vnitřní spory s vedením ministerstva i premiérem Babišem. Pak se ale situace v České republice změnila v souvislosti s tím, jak rychle přibývaly nové případy nemoci Covid-19. Světově uznávaný epidemiolog tak ve své pozici zůstal.

„Pochází z vojenského zdravotnictví. To je jeho velká výhoda pro podobné situace. Zároveň je to poslední ze zkušených lidí na ministerstvu, který v sobě kombinuje odbornost ve výzkumu a medicíně, mezinárodní přesah, ale také zkušenosti s řízením velké instituce. Pro ministra Vojtěcha je to teď nepostradatelný člověk. Přitom před dvěma týdny měl skončit, naštěstí k tomu nedošlo,“ říká podle informací serveru Forbes.cz osoba blízká současné vládě.

Fotogalerie: - V4 a Covid-19

Předseda vlády České republiky Andrej Babiš jednal...
Předseda vlády České republiky Andrej Babiš
Předseda vlády České republiky Andrej Babiš jednal...
Premiér Česka Andrej Babiš a premiér Polska Mateus...
Premiér Česka Andrej Babiš a premiér Polska Mateus...
Premiér Česka Andrej Babiš a premiér Polska Mateus...

Forbes.cz shrnuje, že se Prymula narodil před 56 lety v Pardubicích a medicínu vystudoval na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové a na Vojenském lékařském výzkumném a doškolovacím ústavu JEP. Jeho specializací byla hygiena a epidemiologie. Na Birminghamské univerzitě ve Velké Británii získal mezinárodní atestaci v řízení nemocnic.

Následně po absolvování těchto škol nastoupil na katedru epidemiologie tehdejší Vojenské lékařské akademie JEP. Věnoval se zde především problematice imunizace, podílel se na vývoji vakcín, třeba proti pneumokoku, rotavirům, spalničkám či příušnicím.

Od roku 2002 pak působil jakožto rektor Vojenské lékařské akademie a následně jako děkan Fakulty vojenského zdravotnictví nově utvořené Univerzity obrany.

Fotogalerie: - Nekšeftujte s rouškami!

Předseda vlády Andrej Babiš jednal s řediteli tuze...
Předseda vlády Andrej Babiš jednal s řediteli tuze...
Předseda vlády Andrej Babiš jednal s řediteli tuze...
Předseda vlády Andrej Babiš jednal s řediteli tuze...
Předseda vlády Andrej Babiš jednal s řediteli tuze...
Předseda vlády Andrej Babiš jednal s řediteli tuze...

V roce 2009 se stal ředitelem Fakultní nemocnice Hradec Králové, kde ve své funkci působil až do roku 2016. Server tvrdí, že díky svému vlivu později za přednášky, klinické studie a výzkum ročně inkasoval miliony korun od největších farmaceutických firem.

Prymula pracoval i ve společnosti Biovomed, kterou dlouho vedla a do konce roku 2018 také vlastnila jeho dcera Karolína. Z toho však vzešly problémy. „Pan profesor neviděl problém v tom, že byl předsedou vakcinologické společnosti, kde se koncentrovaly firmy vyrábějící vakcíny, současně měl blízko k firmě, která dělala pro společnosti posudky za miliony, a zároveň dělal ředitele nemocnice, která od firem ta antivirotika nakupovala,“ vzpomíná pro server někdejší vysoký úředník Ministerstva zdravotnictví. Epidemiologa poté kritizoval i sociálnědemokratický ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a Prymulu z čela nemocnice odvolal.

Ten se svým odvoláním nesouhlasil. „Ke střetu zájmů nedošlo. My od těch firem, které zadávají léky, prakticky nenakupujeme. Za rok 2014 byl ten objem asi 48 tisíc korun. Vzhledem k tomu, že studie byly v objemu třeba 40 milionů korun, je to nesmyslné,“ pronesl roku 2016 pro Hospodářské noviny.

Následovalo období, kdy Prymula ztratil své kontakty s politikou, dokud ho ředitel Nemocnice v Motole Miloslav Ludvík (ČSSD) nejmenoval svým poradcem a později náměstkem, kterým setrval i nadále. Podle tvrzení Forbesu s ním bylo počítáno i jako s ministrem zdravotnictví, nakonec ale Andrej Babiš (ANO) raději kvůli Prymulově minulosti šáhl po dnešním ministru Adamu Vojtěchovi (ANO).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vy máte vedlejšák v České televizi, rýpal Kováčik do Piráta. A pak nejspíš naštval všechny neziskovky

13:39 Vy máte vedlejšák v České televizi, rýpal Kováčik do Piráta. A pak nejspíš naštval všechny neziskovky

„Politika v době šílené. Podle čeho se pozná, kdo je vlastně ve vládě a kdo v opozici?“ zahájil deba…