Michael Kocáb promluvil z ČT: Buďme vděční paní ombudsmance Šabatové, že se u nás uprchíkům vede lépe

05.11.2015 22:45

Ve čtvrtečních Událostech, komentářích České televize diskutovali ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura a někdejší ministr pro lidská práva Michael Kocáb o uprchlické krizi. Kocáb doufá, že se u nás uprchlíci budou mít stále lépe. Chovanec konstatoval, že se EU jednou začne chovat podle českého vzoru. A Stanjura mu dal za pravdu.

Michael Kocáb promluvil z ČT: Buďme vděční paní ombudsmance Šabatové, že se u nás uprchíkům vede lépe
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michael Kocáb
reklama

Připomeňme, že ombudsmanka Anna Šabatová tvrdila, že se u nás uprchlíci mají občas hůř než ve vězení. Chovanec to však opakovaně odmítl. "Poslanci a senátoři měli přístup do tohoto zařízení v průběhu dvou měsíců, i média tam byla, tuším, dvakrát. Dnešní plánovaná návštěva se také uskutečnila a velvyslanci byli spokojeni," zdůraznil šéf rezortu vnitra. "Stále trvám na tom, že zaměstnanci odvádějí vynikající práci ve ztížených podmínkách a mají relativně nízké platy," doplnil člen vlády.

Kocáb ocenil, že se díky kritice ombudsmanky zlepšil život běženců v Česku. "Doufejme, že to není jen Potěmkinova vesnice, to nemůžeme na dálku posoudit, ale doufejme, že ne. A doufejme, že se životní podmínky uprchlíků budou dál zlepšovat," konstatoval Kocáb. Byl by prý nejraději, kdybychom uprchlíky vůbec do táborů nezapojovali. Současně je třeba řešit situaci v Sýrii u jednacího stolu, k němuž zasednou všechny znesvářené strany včetně Ruska, EU, USA i Íránu. Evropa musí táhnout za jeden provaz.

Ač opoziční poslanec, Stanjura se zastal Chovance. Zahraniční kritiku nepovažuje za oprávněnou. Spíše se diví ombudsmance Šabatové, která by si měla uvědomit, že uprchlíci porušují zákon. Ukazuje to navíc, jak nesmyslné je trvat na povinných kvótách pro uprchlíky. Když je totiž pustíme ze zařízení, okamžitě zamíří do Německa.  

Ministr Chovanec předestřel svou vizi budoucnosti. "Nechci být špatný prorok, ale myslím si, že EU zavede v tzv. hotspotech český model, uprchlíky zadrží a odebere jim otisky," konstatoval. Pokud bychom uprchlíky nezadržovali, prostě by utekli, což dnes zjišťují i v dalších evropských zemích.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

14:35 Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

Publicista Alexandr Vojta se obrátil na vládu Andreje Babiše (ANO) a navrhl jí, kde najít peníze na …