Michael Romancov po útoku USA na Sýrii: No konečně. Toto mělo přijít už před lety

07.04.2017 7:56

K americkému útoku na Sýrii se v ranním vysílání ČT24 vyjádřil politický geograf Michael Romancov.

Michael Romancov po útoku USA na Sýrii: No konečně. Toto mělo přijít už před lety
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog Michal Romancov

„Jestli to je zásadní přelom, ještě nevím. Stalo se však konečně to, o čem jsme se domnívali, že se mělo stát v roce 2013. Spojené státy se rozhodly zareagovat na útok chemickými zbraněmi Bašára Asada v provincii Idlíb proti povstalcům,“ zmínil Romancov úvodem svých slov.

Jestli to je zásadní přelom, se podle něj ještě uvidí – podle toho, jak bude reagovat Sýrie i její ochránci, primárně Moskva a Írán.

„Je otázka, jestli můžeme věřit ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Rusko svoji přítomnost v Sýrii svázalo s tím, že posílí svoji vlastní pozici v mezinárodní aréně. Tím, že Spojené státy nebyly v době Obamovy administrativy ochotné se v celém konfliktu jakkoliv angažovat, tak Moskva stupňovala tlak na evropské společenství a je otázka, co dělala nebo nedělala ve vztahu k Asadovi. Možná se nyní ukáže, že úspěchy Moskvy a Teheránu byly dány tím, že neměly na druhé straně oponenta,“ podotkl.

„Moskva nyní rozjela velmi intenzivní kampaň o tom, že zprávy o chemických útocích jsou vymyšlené, že je to jen vzpoura bílých přileb. Tvrdila také, aby došlo k důkladnému vyšetřování incidentu,“ dodal Romancov.

„Trump se rozhodl jednat, minimálně teď zkraje mu za to budou připsány plusové body,“ dodal také v souvislosti s americkým prezidentem Romancov. „Je tady zásadní rozdíl v tom, jak se choval například Bill Clinton. Americká administrativa se vymezuje proti jinému typu aktéra, než byla Al-Káida. Donald Trump dal najevo Kremlu, že bude jednat. A uvidíme, jak zareaguje,“ uzavřel Romancov s tím, že si vůbec zatím netroufá tuto situaci hodnotit. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan Vyskočil účtuje: Střet zájmů, Čapí hnízdo? Žvásty, bláboly! Co to zničené zemědělství, prodaná voda, diktát, koho volit a vítat...

10:06 Ivan Vyskočil účtuje: Střet zájmů, Čapí hnízdo? Žvásty, bláboly! Co to zničené zemědělství, prodaná voda, diktát, koho volit a vítat...

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Nad zneužíváním syna pana Babiše ve volebním klání se mi zvedá žal…