Michal Hašek promlouvá: Angela Merkelová padne, pokud ...

26. 2. 2016 8:40

Jihomoravský hejtman Michal Hašek poskytl rozhovor páteční MF Dnes. Prozradil, co by považoval za úspěch v krajských volbách. Bude to prý záležet i na tom, kolik koblih nakoupí Babiš. Doplnil, že je nešťasten ze vztahu prezidenta Zemana a premiéra Sobotky. Stranou jeho pozornosti ale nezůstala ani uprchlická krize.

Michal Hašek promlouvá: Angela Merkelová padne, pokud ...
Foto: KPR- Hana Brožková
Popisek: Jihomoravský hejtman Michal Hašek

V letošním roce nás čekají krajské volby a podle Haška to budou volby v lecčems nové. ČSSD má šanci v některých regionech obhájit vítězství už potřetí v řadě, což se dosud žádné straně nepodařilo. Hašek není bez šance, ale konstatuje, že je vše na voličích. Pokud by už nebyl hejtmanem, harakiri prý kvůli tomu páchat nebude.

Sobotka není slabý

Nové budou krajské volby ještě v jedné věci. „Letošní volby budou mít nový rozměr, jak si otestuje regionální politiku Andrej Babiš a hnutí ANO, kolik peněz Agrofert vloží do kampaně, kolik tun koblih bude rozdáno,“ upozornil. Sám si cení faktu, že má podporu vedení strany, včetně premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). V ČSSD jsou teď prý všichni „Sobotkovci“. Strana už není rozdělená.

Haškovi je však smutno z rozkolu mezi premiérem Sobotkou a prezidentem Zemanem. Byl by rád, kdyby si oba pánové své spory vyříkali, třeba někde v moravském sklípku, jak se to dělá v jeho regionu. Pokud se budou tito dva politici prát, může z toho těžit šéf ANO Andrej Babiš. To není jednoduchý koaliční partner a Hašek oceňuje na Bohuslavu Sobotkovi, jak dokáže řídit současnou koalici.

„Uspěl na několika sjezdech ČSSD, dokázal zvítězit nad vnitrostranickou opozicí, dneska má silný mandát, jako premiér vede vládu, ve které má velmi složitého partnera, hnutí ANO a Andreje Babiše. Ne každý by dokázal udržet nervy na uzdě, jako to dokáže on. Pro někoho ta slušnost může působit jako slabost, já si to nemyslím. Nemáme jednobarevnou vládu, každá koalice znamená jistou míru kompromisu. Bohuslav Sobotka je muž kompromisu,“ shrnul hejtman.

Konec Merkelové

Oceňuje však i prezidenta Zemana. Na schůzku do Lán s prezidentem, za níž byl kritizován, by klidně jel znovu, jen by komunikoval jinak. Hašek se prý poučil ze své chyby, vystavil sám sobě žlutou kartu a tyto krajské volby ukážou, zda mu voliči dají další šanci. Každý někdy dělá chyby. Chybu podle názoru hejtmana udělal např. tým prezidenta Zemana. Neměl nechat stanout Martina Konvičku z Bloku proti islámu po boku prezidenta.

„Považuji to za chybu aparátu prezidenta republiky. Neměli připustit, aby se člověk jako Konvička dostal do blízkosti Miloše Zemana. Ale obsah prezidentova projevu nebyl nenávistný. A dnes se ukazuje, že to, co říkal před půl rokem, říkají teď politické elity kolem České republiky. Angela Merkelová už má problém ve vlastní straně. Odhaduji, že pokud CDU v Německu prohraje zemské volby, bude to znamenat její konec v pozici německé kancléřky. Merkelová dostala do problémů nejen Německo, ale i celou Evropskou unii a bude trvat řadu let, než se to podaří zvládnout.“ varoval jihomoravský politik.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO  Zdeněk Svěrák vypráví, jak ho posiluje, když si přečte poctivý Respekt

20:07 VIDEO Zdeněk Svěrák vypráví, jak ho posiluje, když si přečte poctivý Respekt

Známý český herec Zdeněk Svěrák tentokrát nevyjadřoval podporu politickým kandidátům, nyní po volbác…