Michal Hašek ve studiu PL: Účast ve vládě je možnost, jak utéct hrobníkovi z lopaty. Jinak nás čeká cesta do bezvýznamnosti

27.05.2018 17:55

Hostem Radima Panenky byl na serveru ParlamentníListy.cz bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). A v pořadu Horké téma se vyjádřil především k aktuální politické situaci.

Michal Hašek ve studiu PL: Účast ve vládě je možnost, jak utéct hrobníkovi z lopaty. Jinak nás čeká cesta do bezvýznamnosti
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Michal Hašek.
reklama

Anketa

Oceňujete práci Jakuba Jandy, ředitele Evropských hodnot?

2%
98%
hlasovalo: 9585 lidí

Členové sociální demokracie rozhodují v současné době v referendu o tom, zda budou součástí vlády s hnutím ANO. Hašek je nyní pouze řadovým členem sociální demokracie, krajským zastupitelem v Jihomoravském kraji. „V sociální demokracii nejsem členem nejužšího vedení. A neaspiruji ani na žádné vládní křeslo. Pracuji jako advokátní koncipient. Politika je mým koníčkem,“ podotkl úvodem Hašek.

Toho, že je pouze v povzdálí, nyní nelituje. „Občas to chce pohled z nadhledu. Jsem samozřejmě i nadále člověkem politickým. Na svém facebookovém profilu jsem začal víc politiku komentovat,“ řekl také Hašek.

„Účast ve vládě je nyní možnost, nikoliv jistota, pokusit se utéct hrobníkovi z lopaty,“ dodal k současnému vládnímu vyjednávání Hašek. „Občané jsou současným vyjednáváním znuděni i znechuceni. Sám musím říct, že při debatě s lidmi slýchám, aby se to v Praze již nějak domluvilo,“ popsal Hašek. Následně shrnul celou situaci v sociální demokracii, kdy se strana rozhodla pro referendum. A připomněl také podporu prezidenta Miloše Zemana před prezidentskými volbami.

Pokud strana rozhodne, že by ČSSD měla vstoupit do vládní koalice, Hašek bude respektovat každé rozhodnutí členské základny. „Jsem demokrat,“ řekl Hašek. „A jsem rád za to, že celá členská základna může rozhodovat o tak důležité otázce,“ sdělil s tím, že výsledky referenda budou vyhlášeny 15. června. Následně by měl předseda ČSSD Jan Hamáček seznámit v případě úspěšného referenda pro účast strany ve vládě prezidenta republiky s výsledky a také s nominanty do vlády. 

„Bude pak co dělat, aby do 30. června byla vláda jmenovaná,“ zmínil Hašek s tím, že o důvěře ze strany Poslanecké sněmovny by se pak mohlo rozhodovat v průběhu prázdnin. Zda nezazlobí komunisté, bude jasné podle něj až poté, co bude přijímáno programové prohlášení vlády. Hašek sám v referendu bude hlasovat pro vstup ČSSD do vlády. 

„Když v té vládě nebudeme, tak Andrej Babiš převezme naše priority,“ obává se následně Hašek. „Sociální demokracii by pak čekala cesta do bezvýznamnosti,“ obává se případně i komunistů a okamurovců Hašek. 

Závěrem se pak vyjádřil k nominaci europoslance Miroslava Pochecho (ČSSD) na post ministra zahraničních věcí. „Nominace jsou nominace, které podává předsednictvo pro to referendum, ale ještě dál o tom bude jednat předseda strany s premiérem i prezidentem,“ podotkl Hašek a dodal, že slyšel ostrou kritiku na Pocheho dopis straníkům, a to zejména v otázce Izraele.

„Nerad bych ale, aby se jméno Poche stalo záminkou pro hlasování proti vstupu sociální demokracie do vlády,“ sdělil Hašek a popsal, že by byl rád, aby Poche následně měl dostatek sebereflexe a případně se své nominace vzdal. „Sociální demokracie má řadu odborníků na zahraniční politiku,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vyřeší se to samo. Profesor Flegr rozsekal TV Nova. I Český lev by prošel

13:05 Vyřeší se to samo. Profesor Flegr rozsekal TV Nova. I Český lev by prošel

Zjednodušte testování na covid. Stačí dva administrativní úkony a o zbytek se postarají firmy, které…