Michal Horáček má prý hotovo. Může kandidovat na Hrad

06.05.2017 12:15

Prezidentský kandidát Michal Horáček předpokládá, že už má 50.000 podpisů potřebných pro nominaci do prezidentských voleb. Bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš či lékař Marek Hilšer, kteří rovněž hodlají kandidovat, jsou zatím ve sbírání podpisů na začátku. Hilšer uvádí 2000 podpisů, Drahoš zatím konkrétní číslo nezveřejnil. Kandidáti to řekli ČTK.

Michal Horáček má prý hotovo. Může kandidovat na Hrad
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kandidát na funkci prezidenta Michal Horáček

Textař Horáček je přesvědčen, že už potřebné množství podpisů má, nebo se k hranici 50.000 blíží. „Přesně nevím, kolik jich je. Jestli 47.000, nebo 52.000. Každý den přicházejí další obálky s podpisovými archy,“ řekl ČTK. Dodal, že za posledních devět měsíců, kdy objížděl města a obce České republiky, si vytvořil rozsáhlou síť podporovatelů. Nyní podle něj čítá okolo 2500 lidí, kromě toho existuje dalších 400 míst, kde mohou lidé jeho kandidaturu svým podpisem podpořit.

Lékař a aktivista Marek Hilšer ČTK řekl, že má něco přes 2000 podpisů. „Nemám tolik podpisů, protože nemám tolik peněz a nemohu platit tolik lidí, kteří podpisy sbírají,“ uvedl. Dodal, že mu postupně podpisy přibývají a hlásí se mu i další dobrovolníci.

Mluvčí bývalého předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše Lenka Pastorčáková ČTK řekla, že zatím nemají představu, kolik podpisů na podporu kandidatury získali. První čísla podle ní budou k dispozici nejdříve v polovině příštího týdne. „V tuto chvíli máme zhruba 400 ověřených dobrovolníků, kteří sbírají podpisy a dalších 100 dobrovolníků, kteří chtějí zřídit či už zřídili petiční místa,“ řekla. Dodala, že síť se neustále rozrůstá a přibývá i centrálních petičních míst. „Každý den o desítky,“ řekla.

Kandidáti na prezidenta musejí shromáždit alespoň 50.000 podpisů. Podle novely zákona platné od letošního roku musejí podporovatelé kandidátů na nominační petici připsat ke jménu i číslo občanského průkazu či pasu. Změna má omezit možnost vyřazení kandidátů kvůli neuznaným podpisům.

Jako první začal se sběrem podpisů v polovině března Hilšer. Horáček začal shánět podporu po Velikonocích, Drahoš 24. dubna. Rovněž 24. dubna začal sběr podpisů na podporu kandidatury současného prezidenta Miloše Zemana, který již dříve oznámil, že bude svůj mandát obhajovat.

Kandidaturu ohlásili také někdejší poslanec Věcí veřejných Otto Chaloupka, podnikatel Igor Sládek a výtvarník Emil Adamec. Zájem projevili bývalý šéf kabinetu premiéra Jiřího Rusnoka Karel Štogl nebo aktivistka Jana Yngland Hrušková.

První kolo prezidentských voleb by se mělo podle lhůt stanovených Ústavou a zákonem konat nejpozději 19. a 20. ledna příštího roku. Termín vyhlásí předseda Senátu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vláda lokajů. Protektivní vrchnost uctívají, spodinou opovrhují, říká profesor Žaloudík

16:02 Vláda lokajů. Protektivní vrchnost uctívají, spodinou opovrhují, říká profesor Žaloudík

„Aktivistická sebelikvidace Evropy čištění celého světa neprospěje,“ podotýká ke Green Dealu emeritn…