Michálek neví, zda chce dělat šéfa NKÚ. Zeptá se prý voličů

01.02.2013 19:12

Přímo zvolený prezident Miloš Zeman se večer v den volby v rozhovoru s Václavem Moravcem zmínil, že by se senátor Libor Michálek mohl stát novým prezidentem Nejvyšší kontrolního úřadu (NKÚ). Michálek se k tomu vyjadřoval v pořadu Interview ČT 24.

Michálek neví, zda chce dělat šéfa NKÚ. Zeptá se prý voličů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Libor Michálek vyhrál v Praze 2 senátní volby. Byl společným kandidátem Pirátů, zelených a lidovců

Michálek na ČT 24 přiznal, že ho Zemanův návrh překvapil. Přesto ocenil důvěru, kterou v něj budoucí hlava státu vložila. „Ale jsou tam některé praktické otázky, zda to vůbec je možné realizovat,“ připomněl.

Nejdřív bych se zeptal svých voličů, zda mám ukončit mandát

Hodně by záleželo na tom, zda by Michálka jako šéfa NKÚ podpořila Sněmovna. „A také jak by to vnímali voliči. Musel bych ukončit mandát v Senátu,“ poukázal Michálek. Nejdřív by si prý zjistil názor voličů.

Pro výkon této funkce je podle Michálka zásadní mít zkušenost s realizací kontrolní činnosti. Poukázal na to, že on sám se v této oblasti pohyboval čtrnáct let.

V Senátu převážilo přání, aby NKÚ nepůsobil víc efektivně

Senát ve středu zamítl ústavní novelu, která by rozšířila pravomoci NKÚ. Ten by mohl prověřovat také obce, kraje a další instituce. Podle Michálka v Senátu převážilo přání, aby Nejvyšší kontrolní úřad nepůsobil efektivně.

„U samospráv, konkrétně u krajů, se řada problematických činností odehrává u firem, které kraje ovládají. Je možné, že si někdo nepřeje, aby se vidělo do hospodaření takových firem. Je nasnadě, že u řady ovládaných firem jsou smlouvy nevýhodné,“ prohlásil Michálek.

Vyplácení dávek by mělo zůstat v rukou státu

Michálek se také vyjádřil k problematice sKaret. Sociální demokraté v Senátu jsou připraveni na ně podat ústavní stížnost. Návrh podpořilo 51 senátorů. V Interview ČT 24 řekl, že smlouva s Českou spořitelnou může prolamovat práva na ochranu soukromí. Také prý došlo k privatizaci jedné z rozhodujících činností státu. Vyplácení dávek by tedy mělo zůstat v pravomocích státu.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo zaplatí odškodné?! Markéta Šichtařová udeřila na aktivisty z hnutí MeToo, jejichž hlavní symbol se hroutí

17:26 Kdo zaplatí odškodné?! Markéta Šichtařová udeřila na aktivisty z hnutí MeToo, jejichž hlavní symbol se hroutí

Ekonomka Markéta Šichtařová přivítala fakt, že obvinění Kevina Spaceyho ze sexuálního obtěžování byl…