Michálek tlačí na vládu. Pokud kabinet nebude jednat, svolá mimořádnou schůzi PS

19.07.2020 22:30

Piráti požadují po vládě, aby předložila novelu zákona o státním zastupitelství. Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek hrozí, že by v případně nečinnosti vládní koalice v této věci mohla být svolána mimořádná schůze Poslanecké sněmovny. Premiér Andrej Babiš (ANO) Deníku N sdělil, že je třeba návrh znovu posoudit protikorupční radou vlády. Návrh čeká na projednání vládou od 23. srpna loňského roku.

Michálek tlačí na vládu. Pokud kabinet nebude jednat, svolá mimořádnou schůzi PS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Jakub Michálek

Anketa

Je dobře, aby právo na obranu se zbraní v ruce bylo zahrnuto do Ústavy ČR?

96%
4%
hlasovalo: 15436 lidí
Piráti se ohradili vůči nečinnosti vlády v rámci slíbené novely zákona o státním zastupitelství. Ta má garantovat nezávislost státních zástupců a nastavit funkční období vedoucích státních zástupců tak, aby je vláda nemohla odvolat. Zároveň by pozměnila i způsob výběru vedoucích státních zástupců.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová novelu přinesla již před necelým rokem a poté, co prošla skrze jednání jednotlivých komisí a Legislativní rady vlády, zastavila se u vládního kabinetu. Ten ji od 23. srpna loňského roku neprojednal.

Premiér Andrej Babiš (ANO) Deníku N sdělil, že je třeba návrh znovu posoudit protikorupční radou vlády. Ta ji předtím schválit nedoporučila.

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek

  • Piráti
  • Pusťte nás na ně, porveme se za vás!
  • poslanec

Do věci se nyní vložil pirátský poslanec Jakub Michálek. Předseda poslaneckého klubu Pirátů oslovil  prvního místopředsedu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka a znovu interpeloval ministryni spravedlnosti Marii Benešovou s žádostí o vysvětlení, z jakého důvodů nebyl dodnes návrh projednán vládou a kdy bude předložen do legislativního procesu.

Věc má v plánu řešit i skrze premiéra Andreje Babiše (ANO) a vicepremiéra Jan Hamáčka (ČSSD). V případě, že nepochodí, hrozí, že svolá mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny.

„Loni v červnu jsem vyzval prostřednictvím interpelace ministryni Benešovou, aby představila slibovanou novelu zákona o státním zastupitelství, která zaručí nezávislost státních zástupců. Mezitím jsme společně s dalšími kolegy poslanci představili vlastní návrh, který nyní leží ve Sněmovně jako sněmovní tisk 524. Sama paní Benešová mi ve své odpovědi sdělila, že je v zájmu ministerstva projednat návrh ještě v tomto volebním období. Nicméně dodnes vláda návrh nepředložila do legislativního procesu,“ okomentoval Michálek zdržení novely.

V loňském červnu byl rovněž předložen návrh od Pirátů, ODS a KDU-ČSL. Návrh poslanců měl vzniknout na základě diskusí se zástupci poslaneckých klubů a podílela se na něm též nezisková platforma Rekonstrukce státu či Nejvyšší státní zastupitelství a stavovský spolek Unie státních zástupců.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Velká akce ČSSD. Když pustili Maláčovou na pódium, začalo to lítat. Schillerové muselo zvonit v uších

20:48 Velká akce ČSSD. Když pustili Maláčovou na pódium, začalo to lítat. Schillerové muselo zvonit v uších

Optimismus a očekávání dobrých volebních výsledků – v takovém duchu se nesla atmosféra startu horké …