Migrační pakt. Podle Rakušana žádné kvóty. Tak proč z něj chce Polsko výjimku?

05.03.2024 14:30 | Zprávy

Polská vláda oznámila, že hodlá bojovat za výjimku z připravovaného migračního paktu EU. „Brutální pravdou“ je, že „přežití západní civilizace“ závisejí na prevenci „nekontrolované migrace“, měl před časem říct polský premiér Donald Tusk. Proti paktu se už při vyjednávání postavil polský zástupce v Bruselu, jenže byl přehlasován.

Migrační pakt. Podle Rakušana žádné kvóty. Tak proč z něj chce Polsko výjimku?
Foto: Repro Twitter
Popisek: Migranti na hranicích Polska a Běloruska

Server Notes from Poland upozornil, že u našich severních sousedů hodlají bojovat za polskou výjimku z migračního paktu EU. Kvůli situaci na polsko-běloruské hranici, kde se Polsko dlouhodobě potýkalo s přílivem migrantů z Běloruska a kvůli pomoci, kterou poskytují Ukrajincům prchajícím před ruským válečným barbarstvím.

„Situace na polsko-běloruských hranicích je tak jedinečná, že jakákoli řešení migračního paktu by toto specifikum měla brát v úvahu,“ řekl v Bruselu ministr vnitra Marcin Kierwiński. „Polsko bude bojovat za to, aby bylo jednoduše vyjmuto z těchto (relokačních) mechanismů. … Polsko přijalo válečné uprchlíky; jsme zemí, která Ukrajině nejvíce pomáhá. A doufáme, že k nám bude v tomto ohledu přistupováno velmi individuálně,“ pokračoval ministr s tím, že „je škoda, že se o tyto podmínky nepostarala minulá vláda“ při jednání o paktu. „Překvapuje mě, že se tím politici PiS nezabývali. Mají plná ústa frází, ale pokud jde o péči o polské zájmy, neudělali vůbec nic,“ prohlásil Marcin Kierwiński v rozhovoru s Bogdanem Rymanowskim v pořadu Gość Radia Zet. Toto vyjádření převzal také server 300polityka.

Narážel tady na vládu dnes opoziční strany Právo a spravedlnost v čele s tehdejším premiérem Morawieckim.

Stávající premiér Donald Tusk krátce po nástupu do úřadu prohlásil, že Polsko „nepřijme jediného migranta“ v rámci tohoto schématu.

„Brutální pravdou“ je, že „přežití západní civilizace“ závisí na prevenci „nekontrolované migrace“, měl před časem říct Tusk. „Musíme se probudit a pochopit, že musíme chránit naše hranice... nebo se náš svět zhroutí,“ dodal.

Donald Tusk promlouvá

Následující měsíc se proti paktu postavil polský velvyslanec při EU, ale byl schválen většinou členských států.

Aby pakt vstoupil v platnost, musí ho schválit Evropský parlament, k čemuž by mělo dojít tento měsíc nebo nejpozději v dubnu, uvádí Polskie Radio. Prvek přemístění paktu však bude realizován až za další dva roky.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Ondřej Knotek byl položen dotaz

plat

Dobrý den, je pravda, co tvrdí ten mladý youtuber a europoslanec, že kromě vysokého platu, což se ví dlouho, dostávají ale europoslanci ještě další peníze? Prý až 700 000 korun měsíčně na odměny svého týmu a 127 000 na vedení kanceláře ve své zemi, současně si jsou vám propláceny letenky do země v ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Polsko se umí ozvat, naši politici jen přikyvují na vše z USA nebo EU, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseanaboca , 05.03.2024 16:05:25

|  5 |  0

Další články z rubriky

„Zabili by ti tátu.“ Na střeše měl někdo být. Nebyl. Bývalý agent na Trumpa mladšího vypustil bombu

10:40 „Zabili by ti tátu.“ Na střeše měl někdo být. Nebyl. Bývalý agent na Trumpa mladšího vypustil bombu

Naštěstí neúspěšný atentát na republikánského prezidentského kandidáta dál hýbe Spojenými státy. FBI…