Milá Naďo Savčenková. Omlouvám se za Zemana. Zradil nás a obelhal. Vy jste statečná, on zrádce. Dopis do ruského vězení, ke kterému se můžete připojit

05.04.2016 18:23

Aktivista Tomasz Peszyński se naštval a napsal dopis vězněné ukrajinské pilotce Nadije Savčenkové. Už mu totiž bylo stydno za to, co dělá Miloš Zeman ve veřejném prostoru, a musel dát průchod svým emocím skrze otevřený dopis, pod který se může podepsat, kdokoliv s ním souhlasí. A jeho dopis zveřejnilo Svobodné fórum.

Milá Naďo Savčenková. Omlouvám se za Zemana. Zradil nás a obelhal. Vy jste statečná, on zrádce. Dopis do ruského vězení, ke kterému se můžete připojit
Foto: youtube.com
Popisek: Nadija Savčenko

„Drahá Ukrajino, milá Naďo, omlouvám se za Miloše Zemana. Cítím potřebu veřejně se omluvit Ukrajině a Nadě Savčenkové za výroky Miloše Zemana, prezidenta České republiky. Tento člověk je noční můrou a největší hanbou této země od pádu komunismu,“ píše v dopise Peszyński, který na první pohled nepůsobí ani tak jako podpora, nýbrž jako snůška stížností člověku, který ale zmíněný problém nemá, jak vyřešit. Je totiž ve vězení.

Rozčiluje se nad tím, že Zeman řekl, že se ke kauze ukrajinské pilotky souzené v Rusku za válečné zločiny nebude vyjadřovat, protože o ní nic neví. „Je to od Miloše Zemana sprosté a nechutné,“ pokračuje Peszyński a ujišťuje ji: „Všichni víme, že jste, Naďo, nevinná. Všichni víme, že Rusové neměli právo.“

Všichni zkrátka podle Peszyńského vědí, jak se celá situace má, jelikož všichni vědí, že Nadija Savčenková byla v ruském zajetí ve chvíli, kdy se měla dopustit činů, z nichž je obviněná. „Ví to veřejnost na Ukrajině, v Evropě i samotném Rusku. Ví to Evropská unie, která označila váš proces za nezákonný. Vědí to mnohé západní země, které požadují vaše propuštění,“ zdůrazňoval Peszyński s tím, že to ví celý svět včetně Vladimira Putina i Miloše Zemana, který podle něj však vědomě lže a rozhodně by neměl být prezidentem ČR.

„Uvědomuji si, že Miloš Zeman jako prezident je hanbou naší země. Nesuďte však, prosím, naši zemi podle tohoto člověka,“ píše Peszyński ve vazbě držené pilotce a dodává, že nás Zeman všechny zradil. „Když byl volen, neříkal nic o tom, že bude kolaborovat s Ruskem a Čínou, že bude vyvolávat xenofobní nenávist a manipulovat s davy,“ píše a dodává, že jak všem došlo, jaký Zeman je, okamžitě proti němu povstali. On však stále „otevřeněji, vulgárněji a sebevědoměji“ manipuluje a lže a kolaboruje s Putinem.

Celý text zde.

Úvodní slova podpory ukrajinské pilotce se na chvíli vytratila ve prospěch síry, kterou Peszyński dští na Zemana, aby se pak opět vrátila v plné síle. „Naďo, chci, abyste věděla, že jsem přesvědčen, že většina občanů Česka dobře ví, že jste nevinná a že jste čestný a statečný člověk a hrdý vlastenec, zatímco náš prezident je lhář, egoista a zrádce.“

„Ačkoliv jsem hrdý Čech, mám vás, Naďo, mnohem raději než svého prezidenta. Statečná a hrdá Ukrajinka je pro mě mnohem cennější než ubohý a odsouzeníhodný Čech, byť by byl hlavou státu,“ pokračuje Peszyński a dodává, že Savčenková, odsouzená za dvojnásobnou vraždu, je „morálním vzorem nejen pro Ukrajince, ale pro celou Evropu i svět“.

Pod Peszyńského otevřený dopis se již podepsaly desítky lidí, a jak aktivista slíbil, přepsal jej do množného čísla. Savčenkovou ruský soud uznal vinnou z „nezákonného překročení ruských hranic a z vraždy dvou ruských novinářů, kteří byli zabiti v létě 2014 při ostřelování na východě Ukrajiny“, ke 22 letům vězení. Odmítl však svědectví obhajoby o její nevině. Většina Zemanových odpůrců je podle Svobodného fóra přesvědčena, že proces s pilotkou je zmanipulovaný a Savčenková nevinná.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vyhodit z okna! Pavel Svoboda před Hradem burcoval dav proti Zemanovi. Hayato Okamura vzýval Masaryka a pak...

21:39 Vyhodit z okna! Pavel Svoboda před Hradem burcoval dav proti Zemanovi. Hayato Okamura vzýval Masaryka a pak...

Iniciativa Milion chvilek pro demokracii na poslední masové protivládní demonstraci na Letné mířené …