Milan Knížák: Hercům nevěřím, vždy nás zradili. Sjednotí nás až obrovská invaze

04.11.2016 18:32

K umělci vyhlášeným tzv. týdnům občanského neklidu se v dnešním pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus vyjádřili režisér Václav Marhoul a exředitel Národní galerie Milan Knížák. „Herci výzvami zneužívají veřejný prostor, je to nevěrohodná skupina lidí. Za totality byli všichni až na výjimky poslušní,“ řekl Knížák.

Milan Knížák: Hercům nevěřím, vždy nás zradili. Sjednotí nás až obrovská invaze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Knížák

„Souhlasím s tím obsahem, ale využívám možnosti říct, že se mi tolik nelíbí ta forma,“ zmínil Marhoul, který petici na obranu demokracie podepsal. Klip s Viktorem Dykem a Jiřím Bartouškou považuje za patetický. 

„Pod takovýmito peticemi se objevují stále stejní lidé. Zneužívají ulici k tomu, aby vyjádřili své myšlenky. Je tam hodně předvolebního boje. Celá ta věc je umělá. Tím neříkám, že zcela souhlasím s tím, co dělá druhá strana,“ podotkl k tomu Knížák s tím, že nemá petice rád. 

„Herci nejsou skupina lidí, kterým bych důvěřoval. Byli to lidé, kteří nás vždy zradili nějakým způsobem. Za totality hráli, co jim totalita nabízela, až na malé výjimky. Herci jsou podle mě nevěrohodná skupina lidí. Na ty se nabaluje skupina těch stejných lidí, kteří se objevují při každém protestu. A protestovat proti politice a politikům mi připadá trochu nesmyslné, protože to jsou lidé, které volíme,“ rozvášnil se Knížák. „Tak je zkrátka nevolme. Akce na náměstích mi připadají velmi povrchní,“ dodal s tím, že to považuje za zneužívání veřejného prostoru. 

A následně se vyjádřil negativně i k osobě Michala Horáčka, který se rozhodl kandidovat na prezidenta. „Přijde mi to směšné, i vzhledem k jeho minulosti,“ dodal.

Celý pořad najdete ZDE.
 
Marhoul poté zavzpomínal na rok 1989, kdy herci podle jeho slov neuvěřitelně pomohli tomu, co se dělo v Praze. „Například spanilými jízdami, rozvážením letáků, zvaním lidí. A i díky hercům minulý režim padnul,“ sdělil. To se však nelíbilo Knížákovi. „Už bylo všechno rozhodnuto. Už tehdy v září jsem se vsadil s jedním svým známým, že do konce roku bude konec. V osmdesátých letech všichni věděli, že to dojíždí. A všichni chtěli, aby jim bylo dobře a měli peníze,“ uvedl Knížák. Ten ve svých dalších slovech zmínil také to, že je proti přímé demokracii. 
 
„Bude více petic, bude více shromáždění,“ troufá si říct Marhoul. „Kulturně, společensky, politicky – vždy jsme byli součástí západní Evropy. Najednou se odkláníme od těch základních pilířů a začínáme směřovat činy těch jednotlivých ústavních činitelů někam na Východ, někam, kam nepatříme. K totalitním a autokratickým státům. A to je, co společnost velmi poctivě vnímá,“ zmínil Marhoul nebezpečí pro demokracii.  
 
Závěrem se Marhoul opřel do prezidenta Miloše Zemana. „Společnost za poslední dva roky neuvěřitelné zhrubla. Myslím si, že je to hodně chyba pana prezidenta Zemana. Svým křupanstvím a svými vulgárními proslovy a urážením těch oponentů vnesl do společnosti právě jako standard urážky a hrubost,“ řekl. „Sjednotí nás až vnější ohrožení. Bohužel se ho obávám. A to hodně. Nemyslím si, že to bude přímo válka, ale ta obrovská invaze, migrační vlna. Poněvadž to není jenom migrace,“ dodal Knížák.
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…