Miliarda z dotací do Babišova svěřenecké fondu. Jenom z EU. A jenom za loňský rok...

4. 6. 2018 18:43

Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) se v Bruselu staví proti změnám evropských dotací, určených velkým zemědělským firmách. Důvod se některým může zdát jasný. Jen za loňský rok si Babišovy firmy, toho času uložené ve svěřeneckém fondu, přišly na jednu miliardu korun. Informuje o tom server Echo24.cz.

Miliarda z dotací do Babišova svěřenecké fondu. Jenom z EU. A jenom za loňský rok...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Sněmovní interpelace na premiéra v demisi Andreje Babiše. Babiš často jakoby odpovídal na úplně jinou otázku
reklama

„Zemědělské společnosti, původně patřící premiérovi v demisi Andreji Babišovi (ANO) a dnes zaparkované ve svěřeneckém fondu, dostaly v minulém roce na evropských dotacích 1 032 696 000 korun. Podle nových údajů Státního zemědělského intervenčního fondu pak společnosti z bývalého Babišova holdingu dostávají od roku 2014 stále větší počet dotací. Svěřenecký fond nyní spravuje Babišova manželka Monika spolu s právníky," napsal server.

Stojí také za zmínku, že vlastně ještě nejde o konečné číslo celkových dotací, na které si přijdou firmy, v nichž nějak v minulosti figuroval Andrej Babiš. Do oné jedné miliardy totiž nejsou zahrnuty dotace firmy, v nichž měl Babiš menší než padesátiprocentní podíl. Do oné miliardy nejsou také zahrnuty firmy, které v zemědělství podnikají na Slovensku.

V roce 2014, tedy v roce, kdy se Babiš jako šéf hnutí ANO stal ministrem financí ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD), dostaly jeho firmy na dotacích 756 milionů korun. V roce 2015 firmy získaly 887 milionů a v roce 2016 970 milionů. Za rok 2017 už to bylo přes miliardu.

Tato čísla jsou o to zajímavější, že jeho kabinet v Bruselu protestuje proti změně dotační politiky. Protestuje proti snížení dotací pro největší zemědělské podniky ve prospěch menších. Změna dotační politiky by po finanční stránce uškodila právě Babišovým firmám, momentálně odloženým ve svěřeneckém fondu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pohled na přelidněnou náplavku rozzuřil zaměstnance ČT. Sám měl covid. A nakupující nešetřil

18:51 Pohled na přelidněnou náplavku rozzuřil zaměstnance ČT. Sám měl covid. A nakupující nešetřil

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) doporučil, aby se teď vzhledem k epidemiologické situaci nekon…