Ruské vrtulníky Mi v současné době opravuje LOM Praha, jehož zřizovatelem je Ministerstvo obrany. Smlouva s podnikem skončí v listopadu. Podle mluvčího Ministerstva obrany Jana Pejška chce resort s podnikem uzavřít nové čtyřleté rámcové smlouvy na léta 2015 až 2018. Jedna z nich by zajistila servis za 490 milionů korun bez DPH, druhá generální opravy vrtulníků za 635 milionů bez DPH. Protože jde o rámcové smlouvy, konečná cena služeb může být nižší na základě potřeb armády.
Provoz českých vrtulníků by mohly ovlivnit odvetné sankce z Ruska
Vrtulníky ruské výroby Mi-8, Mi-17, Mi-171Š a Mi-24 byly do výzbroje české armády zařazovány postupně od roku 1967. Celkem jich je v armádních hangárech 42. Armáda je využívá pro přepravu lidí i materiálu, nasazeny mohou být i v zahraničních misích. Využívány jsou také v integrovaném záchranném systému nebo při humanitárních evakuacích zdravotně postižených lidí podle programu Medevac. Vrtulníky typu Mi-8 jsou v salonní úpravě používány také při přepravě ústavních činitelů.
V případě oprav vrtulníků je česká armáda závislá na dodávkách náhradních dílů z Ruska. Nedávné sankce Evropské unie vůči Rusku kvůli bojům na Ukrajině se podle Pejška netýkají náhradních dílů na používanou techniku. Provoz české vrtulníkové letky by tak ohrožovaly až případné odvetné sankce z ruské strany, pokud by dodávky do EU zakázala. Zatím podle Pejška nic nenasvědčuje tomu, že by se to mělo stát. Dodal, že nyní jsou zajištěny náhradní díly na několik měsíců.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe, čtk