Milion chvilek ke Xaverovi a Lipovské: Vytahují ,,ďábelský” dokument. Jenže to je jinak

28.05.2020 7:52

Ke zvolení tří nových členů Rady České televize – moderátora Luboše Xavera Veselého, ekonomky Hany Lipovské a novináře Pavla Matochy – bije na poplach spolek Milion chvilek, dle nějž prý poslanci zvolili lidi doporučené v „kádrovacím dopise“ od poslance Stanislava Berkovce (ANO). Toto nařknutí se však nezakládá na pravdě, neboť Berkovec výše zmíněné osoby v e-mailu rozeslaném poslancům označil za neutrální kandidáty.

Milion chvilek ke Xaverovi a Lipovské: Vytahují ,,ďábelský” dokument. Jenže to je jinak
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hlavní organizátor demonstrací Mikuláš Minář
reklama

„Sbohem nezávislé Radě České televize. Poslanci dnes do Rady zvolili lidi doporučené v kádrovacím dopise Stanislava Berkovce (ANO). Lidi blízké Hradu, Trikolóře, SPD a Andreji Babišovi,“ reagují aktivisté Milionu chvilek na rozhodnutí poslanců, že do Rady České televize nově usednou ekonomka Lipovská, novinář Matocha a moderátor Veselý.

Anketa

Dokáží Hana Lipovská a Xaver Veselý něco skutečně změnit v ČT?

92%
8%
hlasovalo: 15524 lidí

„V roce 2021 bude obměněno dalších pět radních. A poté už se Hradu a Babišovi otevře přímá cesta k dosazení vlastního generálního ředitele. K akvizicím NOVY (Kellner), Mafry a Bauer media (Babiš) tak může přibýt také veřejnoprávní ČT,“ upozorňuje dále Milion chvilek.

Toto tvrzení je však v rozporu se skutečným obsahem e-mailu, který poslanec ANO a předseda volebního výboru Stanislav Berkovec rozeslal počátkem března zákonodárcům; v něm se vyjadřoval k jednotlivým kandidátům do Rady České televize.

Konkrétně Veselého, Lipovskou a Matochu na svém seznamu zařadil mezi neutrální kandidáty, jak si můžete prohlédnout třeba na webu Manipulátoři.cz

„Z důvodu kontroverznosti tohoto kandidáta se nedá vyloučit, že jeho působení v RČT bude kontraproduktivní,“ představil Berkovec poslancům v dopise kandidáta Xavera Veselého. „Přitažením mediální pozornosti k RČT se zvýší nežádoucí tlak na všechny její členy. Tento kandidát má však velmi dobré komunikativní schopnosti a umí se pohybovat v mediálním prostředí. Zřejmě je také schopný pracovat v rámci kolektivního rozhodování,“ nabídl poslanec srovnání kladů a záporu při jeho případném zvolení do Rady ČT.

Ekonomku Hanu Lipovskou označil v e-mailu za „odborně zdatnou ekonomku a velmi svéhlavou sólistku, obtížně pracující v týmu“. „Mediálně kontroverzní osoba, jejíž chování v RČT bude vždy nepředvídatelné. Hana Lipovská pravděpodobně nebude v RČT zastupovat zájmy ani P. Dvořáka, ani nikoho jiného, ale pouze vlastní. Přitáhne mediální pozornost, čímž se zvýší nežádoucí tlak na všechny členy RČT. Její působení v RČT bude velmi pravděpodobně spíše kontraproduktivní,“ konstatoval na adresu této kandidátky.

K sociologovi Pavlu Matochovi uvedl: „Externí spolupracovník Lidových novin a České pozice, má blízko k Václavu Klausovi ml. Marketingové zájmy v ČD + marketingové zájmy v ČT (propagace šachu, šachový vlak). Spolupráce s vydavatelstvím MAFRA by tohoto kandidáta do jisté míry svazovala a zároveň není zřejmé, čí zájmy by v RČT zastupoval (blízkost k Václavu Klausovi ml.). V oblasti ekonomiky velkého účetního systému a správy majetku nemá žádné pracovní zkušenosti ani vzdělání.“

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Oslava rozvolnění. Nora Fridrichová zve na pivo. I vy můžete přijít

20:32 Oslava rozvolnění. Nora Fridrichová zve na pivo. I vy můžete přijít

Reportérka České televize Nora Fridrichová chystá na čtvrtek setkání se svými fanoušky. Chce využít …