Miliony korun proti ANO, SPD a KSČM! A miliardář už má problém

13.09.2020 19:21

Dohromady třicet milionů chce rozdat mladý miliardář Jan Barta těm, kteří půjdou proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO), hnutí SPD Tomia Okamury a komunistům v nadcházejících sněmovních volbách. Píše o tom server Seznam Zprávy. A reakce na sebe nenechaly dlouho čekat.

Miliony korun proti ANO, SPD a KSČM! A miliardář už má problém
Foto: Archiv
Popisek: peníze, ilustrační foto
reklama

Podnikatel Jan Barta společně se svými partnery nabízí třicet milionů korun. A to občanským demokratům, TOP 09, Starostům, lidovcům, ČSSD a Pirátům – pokud se tedy před volbami spojí, vytvoří koalici a získají větší šanci uspět. Podle Barty jde totiž o demokracii. Barta kvůli tomu dokonce založil spolu se společníkem Dušanem Šenkyplem spolek pro podporu liberální demokracie v Česku. 

Chtějí tak zabránit růstu populismu v posledních letech. Každá ze stran, která by byla ochotna v příštím roce jít do koalice, by od investorů dostala pět milionů korun. Tím by se mělo zabránit rozdrobení voličských hlasů a vypadnutí stran z Poslanecké sněmovny.

„Rozhodli jsme se, že podpoříme šestku, řekněme, liberálnědemokratických stran. Když se nějak pospojují do parlamentních voleb a oznámí to do konce roku, dostane každá pět milionů korun,“ poznamenal Barta (mimo jiné je velkým podporovatelem odkazu prvního českého prezidenta Václava Havla) s tím, že nabídka neplatí pro komunisty, SPD Tomia Okamury a ANO Andreje Babiše.

K nabídce se pro Seznam Zprávy vyjádřil například šéf Pirátů Ivan Bartoš, který však uvedl, že se o spolupráci s hnutím STAN ve sněmovních volbách budou rozhodovat podle programové blízkosti a personální kompatibility. „Peníze v našem rozhodování roli hrát nebudou,“ uvedl. Obdobně hovoří i šéf STAN Vít Rakušan.

„No nevím... § 332 Podplácení. (1) Kdo jinému nebo pro jiného v souvislosti s obstaráváním věcí obecného zájmu poskytne, nabídne nebo slíbí úplatek... bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo peněžitým trestem...,“ poznamenala k tomu advokátka Jana Zwyrtek Hamplová.
„Úplatkem se rozumí neoprávněná výhoda spočívající v přímém majetkovém obohacení nebo jiném zvýhodnění, které se dostává nebo má dostat uplácené osobě nebo s jejím souhlasem jiné osobě, a na kterou není nárok. To už jsme tak daleko, že někdo veřejně vyhlašuje, že bude páchat trestný čin? Volby navíc vyhrává něco jiného... myšlenka a pracovitost v kampani. A sponzorské dary bez podmínek – od příznivců. Ale kupovat si zadání?“ dodala.

„A stejně vám to bude hovno platný,“ přidal svůj komentář také Vilém Rössler.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Dělají ze sebe vemena z kachny. Ať jdou přednášet o atomové energii, odbornice!“ Ivan Vyskočil se neudržel, když poslouchal Geislerovou a Pekarovou

8:41 „Dělají ze sebe vemena z kachny. Ať jdou přednášet o atomové energii, odbornice!“ Ivan Vyskočil se neudržel, když poslouchal Geislerovou a Pekarovou

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Ona, která se ještě nedávno učila chodit na nočníček, si dovolí sp…