Miliony od milionářů. Má Mikuláš Minář. Utrácí. A Lubomír Volný? Posaďte se

16.03.2021 13:25

Už to vypadalo, že se hnutí Lidé Pro aktivisty Mikuláše Mináře zcela zastavilo. V posledních dnech a týdnech však sběr podpisů opět nabral určité tempo a nový politický subjekt nyní atakuje hranici 40 tisíc podpisů. Mikuláš Minář ale má ještě jiný důvod k obavám – stav konta Lidé Pro. Jeho „Lidem“ totiž lidé příliš peněz neposílají, stav účtu tak nad vodou drží velcí a bohatí dárci. Ještě více vše bije do očí, když Mináře, průkopníka politických transparentních účtů, porovnáte s výraznou postavou posledních dnů, poslancem Lubomírem Volným. A když si najdete Minářova čísla od ledna…

Miliony od milionářů. Má Mikuláš Minář. Utrácí. A Lubomír Volný? Posaďte se
Foto: repro YouTube kanál uživatele Lidé PRO
Popisek: Mikuláš Minář během představování svého nového politického hnutí Lidé PRO

Anketa

Odpustili jste Německu okupaci Československa a Protektorát Čechy a Morava?

4%
96%
hlasovalo: 23737 lidí
Minář, který v letech 2018 a 2019 dokázal mobilizovat tu část Česka, která je nespokojena s výkonem premiéra Andreje Babiše, je v roce 2021 ve zcela jiné situaci. Zatímco se spolkem Milion chvilek pro demokracii v dobách největší slávy dokázal dostat přes čtvrt milionu lidí na Letnou a neměl problém zasáhnout desítky až stovky tisíc dalších skrze příspěvky na sociálních sítích, v roce 2021 je ve zcela jiné pozici. Stránku jeho bývalého spolku sleduje 383 tisíc lidí, k novému hnutí Lidé Pro se ale přelilo jen nějakých 12 tisíc fanoušků. S tím pravděpodobně souvisí i nižší finanční podpora. Vše vypadá ještě hůře, když si Minářovu schopnost přitahovat finanční dary porovnáte s v poslední době všudypřítomným sněmovním enfant terrible Lubomírem Volným. I ten si totiž pro své hnutí Volný blok založil transparentní účet.

Zatím můžeme k porovnání použít pouze relativně krátký časový úsek, Volný totiž první peníze na transparentní účet přijal 4. února. Od té doby mu na konto Volného bloku přišlo něco přes 178 tisíc korun.

Když člověk zabrousí do detailů, zjistí, že Volného skutečně podporuje mnoho drobných dárců. Největší příspěvky jsou zatím ve výši 10 tisíc korun, tuto sumu poslanci poukázalo 5 různých dárců. Ostatní dary jsou v řádech stovek či tisíců korun, najdeme ale i mnoho „haléřových“ darů, jejichž původci podle zasílaných vzkazů zcela jistě nebudou Volného fanoušky. Například prounijní aktivista Adam Trunečka poslal Volnému 0,69 Kč, tedy sumu, odkazující na známou sexuální praktiku, se vzkazem „Příspěvek na svatby homosexuálů a federalizaci EU“.

Další z haléřových darů jsou na částky, odkazující na nacistickou symboliku, například 0,88 Kč, či 14,88 Kč. Jiní přispěvatelé zase Volného transparentní účet využívají ke hře „šibenice“, tedy k hádání písmen v rozličných slovech.

To Minářův účet s trolly problém nemá. Na první pohled to dokonce vypadá, že hnutí Lidé Pro přitahuje i výrazně větší částky než Lubomír Volný, letmý pohled na výpis z rozhodného období od 4. 2. totiž u Mináře hlásí sumu 689 tisíc korun, tedy skoro čtyřnásobně více než u kontroverzního poslance. To ale jen do doby, než se na jednotlivé dary a jejich původce podíváte blíže.

Anketa

Byl Emil Hácha kolaborant?

35%
65%
hlasovalo: 6663 lidí
S trochou nadsázky by se dalo říct, že za pěkná čísla na Minářově kontě může jediný člověk – podnikatel a mecenáš Martin Hausenblas. Ten ve zmíněném období poslal na účet čtyři platby v celkové výši 280 tisíc korun. Jinými slovy, 4 z každých 10 korun, které Minář dostal, nejsou od drobných dárců, nýbrž od ústeckého podnikatele. Poměr příspěvků od drobných dárců je pouze 2:1 v Minářův prospěch.

A pojďme dál. Dalším výrazným dárcem Minářova hnutí je starostka středočeských Peček Alena Švejnohová. Ta se s Minářem zná již delší dobu, v roce 2019 hovořila mimo jiné k publiku na demonstraci Milionu chvilek pro demokracii na Václavském náměstí. V rozhodném období poslala Minářovi 30 tisíc korun. V poslední době je také jedním z několika lidí, kteří jsou vidět na oficiálním facebookovém profilu hnutí. Kromě ní, Mikuláše Mináře, Davida Ondráčky a Martina Hausenblase tam můžeme najít ještě Marianu Čapkovou, ta Minářovi poslala 20 tisíc korun a je tak jeho třetí největší donátorkou od začátku února. Zároveň se v březnu ve zvýšené míře objevuje na facebookové prezentaci hnutí.

Pokud u hnutí Lidé Pro zabrousíte ještě dál a podíváte se na příspěvky od začátku roku, zjistíte, že Minář a spol. obdrželi již přes 4 miliony korun. Kdo by čekal, že jde o pětistovky od občanů, ten bude zklamán. Tuto částku z velké míry umožnil dosáhnout jeden jediný příspěvek, který dalece zastiňuje i snahu podnikatele Hausenblase. Jde o tzv. Spolek pro podporu liberální demokracie v ČR, založený podnikatelem Janem Bartou a jeho kolegy Dušanem Šenkyplem a Petrem Krajíčkem. Ti se během loňského podzimu dostali na titulní stránky novin, když opozičním stranám nabídli celkem 30 milionů korun, pokud se před volbami spojí proti Andreji Babišovi a jeho ANO. Ti samí lidé pak v lednu tohoto roku přispěli Minářovi 3 miliony korun.

„Dar spolku PRO ČR na plnění jeho účelu, zejména na tvorbu a propagaci obsahu a na organizaci petice, zda má jít nové hnutí Lidé PRO do voleb,“ píší pánové ve zdůvodnění daru z 18. 1. 2021. Peníze se na účtu hnutí příliš neohřály. Již o tři dny později je v systému odchozí platba ve výši 1,5 milionu korun na „Provoz, mzdy, přípravu a vedení kampaně ke sběru podpisů říjen–prosinec 2020“ a o 14 dní později odchází i druhá polovina třímilionového daru, tentokrát za „Provoz, mzdy, přípravu a vedení kampaně leden–únor 2021 + kompletní vývoj a údržbu webu říjen 2020–únor 2021 + mailing říjen 2020–únor 2021“. Hnutí dále 22. února převedlo 400 tisíc korun na jiný účet a včera vyplatilo půl milionu korun na „Provoz, mzdy, přípravu a vedení kampaně březen 2021“.

Tato čísla by bylo jistě zajímavé porovnat s údaji od poslance Volného, jenže zatím prakticky žádná nejsou. Volný peníze z transparentního účtu příliš neutrácí. Jedinými výdaji jsou dvě platby z 15. února, celkem za 12 500 Kč, ze kterých navíc není zřetelné, kam a za jakým účelem peníze odešly. Lze předpokládat, že otázky na Volného stran transparentnosti účtu budou přibývat, stejně jako peníze na předmětném účtu. Volný totiž v posledních dvou měsících kraluje českým sociálním sítím snad s výjimkou Instagramu, kde je zcela nedostižným vládcem poslanec TOP 09 Dominik Feri. To poslanci, který dříve pozornost získal především odchodem z hnutí SPD Tomia Okamury, přináší pozornost mnoha lidí, kteří ho dříve vůbec neznali.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Marek Korejs

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drzí zoufalci. I přezdívku mi dali. Babiš udeřil

21:41 Drzí zoufalci. I přezdívku mi dali. Babiš udeřil

Spolu s koncem týdne je zde tradiční informační pořad premiéra Andreje Babiše Čau lidi. A dnes bylo …