Miliony za úrazy. Úřad chystá změnu zákoníku práce

15.06.2014 9:18

Chystá se další změna zákoníku práce, tentokrát se má týkat náhrady škody na zdraví při pracovním úrazu. Informuje o tom server Týden.cz, podle něhož by mělo Ministerstvo práce a sociálních věcí vedené Michaelou Marksovou-Tominovou (ČSSD) předložit novelu vládě v červenci.

Miliony za úrazy. Úřad chystá změnu zákoníku práce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová

„Novelizace zákoníku práce stanoví minimální výše náhrady za bolest a ztížení společenského uplatnění," uvedl pro Týden.cz Petr Sulek z tiskového oddělení ministerstva. Výše odškodnění se podle jeho slov bude pohybovat na stejné úrovni, jakou budou soudy uznávat v souvislosti s novým občanským zákoníkem.

Nejvyšší soud nedávno vypracoval metodiku, jak se mají odškodňovat úrazy či úmrtí zapříčiněné druhými osobami. Například za ochrnutí bude muset viník, ať už sám nebo prostřednictvím pojišťovny, zaplatit poškozenému osm až devět milionů korun. Doposud se jednalo o částku ve výši pět set tisíc korun.

Ministerstvo také podle serveru plánuje prodloužit hranici 65 let pro ukončení poskytování náhrady za ztrátu na výdělku až do důchodového věku, pokud bude v individuálním případě tento věk vyšší než již zmíněných 65 let.

Jednalo se i o dalších změnách, například o zrušení výpovědního důvodu pro porušení léčebného režimu zaměstnancem, které zavedl bývalý ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Odbory a opozice proti tomu ale protestovaly, protože podle nich dotyčný zaměstnanec je potrestán už odebráním peněz za nemocenskou, a jde tedy o jeho dvojí potrestání. Zaměstnavatelé ale prý návrh hájí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nem

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

13:38 Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

Martin Komárek se zase jednou přihlásil o slovo. A znovu to stálo za to. Baviče Karla Šípa v nadsázc…