„Většina světových politických vůdců z celého světa bezprostředně po teroristických útocích v Paříži vyjadřovala svoji solidaritu s Francií a poukazovala na to, že akce teroristů nemají nic společného s islámem. Jiní ovšem využili příležitosti k šíření protiislámského extremismu. Například Donald Trump navrhoval, aby byl muslimům zakázán vstup do Spojených států. Český prezident Miloš Zeman se zase účastnil shromáždění pořádaného protimuslimským uskupením,“ píše Čulík v úvodu svého komentáře a stěžuje si, že česká veřejnost jej přes jeho xenofobní projevy podporuje. „Zdá se, že jej někteří dokonce milují. Prezident se stal vzhledem ke své rasistické a xenofobní rétorice symbolem vzdoru proti muslimům a uprchlíkům. Dle aktuálního průzkumu mu věří 72,3 % lidí.“
Čulík dále připomíná, že Zemana v této souvislosti kritizoval také vysoký komisař OSN pro lidská práva Zeid Ra'ad Al Hussein a jméno českého prezidenta se objevilo také ve zprávě Evropské komise proti rasismu a intoleranci (ECRI). „Zpráva apelovala na Českou republiku, aby umožnila přijetím nových zákonů stíhat politiky za islamofobii a rasismus. České ministerstvo spravedlnosti se však vyjádřilo v tom smyslu, že žádné podobné změny nechystá,“ uvádí Čulík. Zeman podle jeho názoru svoji protiislámskou rétoriku dále stupňuje. „Při návštěvě jižní Moravy varoval před tím, že muslimští uprchlíci budou následovat své vlastní zákony a ty české budou ignorovat. Hovořil o kamenování nevěrných žen a sekání rukou zlodějů. A to řekl muž, který zastává nejvyšší úřad v zemi,“ pohoršuje se Čulík a ve stručnosti dále představuje zahraničním čtenářům Zemanův politický životopis.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro