Miloš Zeman v USA přednesl projev a sklidil bouřlivý potlesk vestoje

2. 3. 2015 16:16

Prezident Miloš Zeman vystoupil na Americko-izraelském výboru pro veřejné záležitosti ve Washingtonu a za slova, která pronesl, si zasloužil potlesk vestoje. Vzhledem k rostoucí hrozbě mezinárodního terorismu by si prý dnes lidé měli říct: Já jsem Žid, podobně jako kdysi prezident J. F. Kennedy řekl, že je Berlíňan.

Miloš Zeman v USA přednesl projev a sklidil bouřlivý potlesk vestoje
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Prezident Miloš Zeman ve Dvoře Králové
reklama

Server The Times of Israel přinesl informace o tom, že se český prezident Miloš Zeman dočkal ve Washingtonu významné pocty - potlesku vestoje - poté, co na Americko-izraelském výboru pro veřejné záležitosti promluvil o hrozbách mezinárodního terorismu. "Teď si musíme všichni říci 'Já jsem Žid'," prohlásil Zeman s odkazem na slavnou větu prezidenta Kennedyho ve studenou válkou rozděleném Berlíně "Ich bin ein Berliner".

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Obratem dodal, že by si lidé měli vzít boj proti diskriminaci Židů za svůj a měli by uznat oběti, které Židé v boji s terorismem podstoupili. Znovu také zopakoval, že je třeba vést systematický a koordinovaný boj proti Islámskému státu.

Boj by měl být veden s pomocí inteligentních zbraní, jako jsou bezpilotní letouny, aby bylo dosaženo co nejmenšího počtu ztrát na životech na straně spojenců v boji proti mezinárodnímu terorismu. Podstatné je, že svět už nikdy nesmí jít slepě na porážku, jako se to stalo v minulosti. "Už nikdy," uzavřel svůj proslov český prezident. Následoval potlesk vestoje.

Česko a Izrael jsou si podobné, míní Zeman

Moderátor se ho poté zeptal, proč Česká republika tak podporuje Izrael. "Velmi jednoduchá otázka a velmi jednoduchá odpověď. Protože máme stejnou historii. Byli jsme obklopeni nepřáteli, diktaturami. Bývalé Československo bylo jediným ostrovem demokracie v srdci Evropy," uvedl Zeman s tím, že Izrael je na tom podobně na Blízkém východě. "A mezi těmito dvěma ostrovy tak musí existovat solidarita," dodal.

Ke sjednocené ozbrojené akci proti teroristům vyzval Miloš Zeman již na konci ledna na pražské konferenci k výročí osvobození nacistického tábora v Osvětimi. Tehdy uvedl, že by tato akce měla být na mezinárodní úrovni pod Radou bezpečnosti OSN a své síly by měli vyslat pokud možno všichni stálí členové rady. Jeho výzvu tehdy odmítl český premiér Bohuslav Sobotka i šéf diplomacie Lubomír Zaorálek, proti islamistům podle nich musí zakročit muslimové.

"Takže máme vyhlásit křižáckou válku?! Ale proti komu a kam potáhneme? Proti džihádistickým skupinám od Senegalu po Somálsko, proti Libyi, Jemenu až po Pákistán? Nesmysl!" zareagoval tehdy český ministr zahraničí.

Islamisté z hnutí Islámský stát (IS) v posledních měsících obsadili rozsáhlá území v Iráku a Sýrii. Podle loňské zprávy OSN se dopouští systematických porušení mezinárodního práva, popravují civilisty, páchají sexuální útoky, provádí únosy a cílené útoky na politické a náboženské vůdce a zabíjí děti. Jejich postup se snaží zastavit irácká i syrská armáda, kurdské jednotky a také spojenci v čele s USA, kteří proti nim podnikají letecké údery.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moje sestra nikdy neřekla, že přijmeme tisíce imigrantů a dáme jim byty pro mladé! Pirát Ferjenčík odhaduje, kdo šíří tyto dezinformace

20:53 Moje sestra nikdy neřekla, že přijmeme tisíce imigrantů a dáme jim byty pro mladé! Pirát Ferjenčík odhaduje, kdo šíří tyto dezinformace

Piráti mají dost politických zkušeností, aby zvládli vládnout zemi, a mají i dostatek odborníků. V t…