Miloš Zeman živě: Konvička se zachoval jako magor, hlupák Ondřej Neff, Laudát by měl vracet plat a má schůzka s šéfem ČT...

28.08.2016 18:51

Moderátor Luboš Xaver Veselý přivítal v nedělním Pressklubu na Frekvenci 1 speciálního hosta. Rozhlasové vlny donesly k posluchačům slova prezidenta Miloše Zemana. Nejvyšší představitel usedl v Lánech do křesla a spustil svůj tradiční slovní kulomet. Pálil do Martina Konvičky, do České televize, do „hlupáka“ Ondřeje Neffa nebo do poslance z TOP 09 Františka Laudáta, který podle prezidenta pracuje tak, že by měl část svého platu ještě vracet.

Miloš Zeman živě: Konvička se zachoval jako magor, hlupák Ondřej Neff, Laudát by měl vracet plat a má schůzka s šéfem ČT...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

Na úvod se prezident Zeman vyjádřil k tomu, že Senát kývl na to, že na kolo napříště budou moci usednout i lidé, kteří nebudou zcela střízliví. „Nebuďme papežštější než papež,“ prohlásil Zeman s tím, že podobnou zákonnou úpravu mají i v okolních zemích. Ve Velké Británii dokonce neexistuje žádná hranice alkoholu, se kterou už nesmíte usednout na kolo.

Neposílejte své hosty na oběd k sousedům

Následně došlo na setkání s Angelou Merkelovou. Prezident prozradil, že se s touto dámou setkává relativně často. Když ji viděl ve čtvrtek v Praze, mluvil s ní prý na rovinu.

„Na rozdíl od některých jiných politiků, kteří se vyhýbali tématu migrace, tak já jsem to paní kancléřce řekl prakticky hned v první větě. Když si někoho pozvete domů, tak ho také neposíláte na oběd k sousedům, což byla jemná narážka na to, že si napřed pozvali migranty domů, a teď je chtějí rozdělit do okolních zemí. Paní kancléřka mi začala vysvětlovat, že jde o způsob, jak se vypořádat s uprchlickou vlnou, na což jsem jí řekl, že se s uprchlickou vlnou nejlépe vypořádáme tím, že zavřeme hranice,“ prozradila hlava státu.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Následovala prý poměrně věcná debata o tom, jak hranice uzavřít a chránit EU. Zeman konstatoval, že plně podporuje stanovisko Visegrádské skupiny. „Nezapomeňte, že komisař Oettinger navrhoval, aby dávky pro uprchlíky byly jednotné ve všech zemích; což by znamenalo, že v některých zemích budou tyto dávky vyšší než minimální mzda,“ doplnil prezident. Připomněl také, že Angela Merkelová pozvala do Německa Syřany, jenže to dopadlo tak, že se každý označoval za Syřana.

Za nevhodné označil doporučení německé vlády, podle které by si měli lidé dělat zásoby na deset dní pro případ krize. „Myslím si, že je to zbytečná poplašná zpráva,“ kontroval Zeman.

Evropská armáda a bezpečnost na Hradě

Miloš Zeman neopomněl připomenout, že on sám volá po zřízení společné evropské armády již nějaký čas a mnozí politici jeho nápad označovali za nerealizovatelný či časově příliš vzdálený. Jenže najednou se karta obrací a lidé jako premiér Bohuslav Sobotka či ministr vnitra Milan Chovanec (oba ČSSD) říkají, že společnou evropskou armádu potřebujeme. Prezident je proto rád, že se v této věci názory začínají měnit.

Nesouhlasí přitom s myšlenkou, kterou v nedělních Otázkách Václava Moravce České televize pronesl exministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), že by společná evropská armáda byla především německou armádou. Miloš Zeman předložil protiargument, že se EU skládá ze 27 států, takže by německá složka evropské armády byla možná velmi významná, ale nepřevážila by vojenské složky dalších 26 států.

Zvláštní host se vyjádřil i k bezpečnostním kontrolám na Hradě a ani trochu přitom nešetřil publicistu Ondřeje Neffa, který označoval hradní opatření za kontraproduktivní. „Víte, já nemám rád hlupáky typu Ondřeje Neffa, kteří se vyjadřují k věcem, kterým vůbec nerozumí. (...) Kdyby Ondřej Neff a další totálně neinformovaní lidé věděli, že u zahraničních památek čekáte i dvě až tři hodiny denně, tak by neplácali podobné blbosti,“ vyjádřil svůj názor Zeman. Naproti tomu ocenil reportáž Českého rozhlasu, kde se mohli posluchači dozvědět, že ve frontách teď čekáte asi deset minut, což není nijak tragické.

Pár slov padlo i k případu recesistické skupiny Ztohoven a standarty prezidenta republiky. Zeman připomněl, že standarta prezidenta nepatří jemu, ale je jedním ze symbolů českého státu. Mimo to lidé ze Ztohoven ještě mohou mluvit o štěstí. „Recesisté mohou mluvit o štěstí, protože kdyby něco takového udělali v USA, tak by je z té střechy sestřelili,“ poznamenal prezident.

Lidé, kteří nejdou k volbám, stejně volí

V nadcházejících krajských volbách prezident odmítá podpořit jakoukoli politickou stranu, ale na výjezdech v krajích bude apelovat na voliče, aby šli k volbám v co největším počtu. Připomněl totiž, že i lidé, kteří nechodí k volbám, tak dávají prostor lidem, kteří k volbám opravdu jdou a zvolí si politické vedení. Toto politické vedení pak vládne i lidem, kteří k volbám nejdou. „Kdo nevolí, ten volí, ale neví o tom,“ shrnul svůj pohled prezident.

Když už byla řeč o volbách, Miloš Zeman znovu zopakoval, že teprve v březnu 2017 oznámí, zda bude znovu kandidovat na prezidenta. Pokud by se přece jen rozhodl kandidovat, nehodlá spouštět obří předvolební kampaň, protože je na voličích, aby zhodnotili, zda úřad posledních pět let vykonával dobře. „Všichni ostatní kandidáti budou samozřejmě říkat, že by to dělali lépe než já; a záleží jen na voličích, zda jim to uvěří,“ řekl.

Souhlasím se Sobotkou, Konvička se projevil jako magor

Miloš Zeman se nemohl nevyjádřit ani k happeningu Martina Konvičky na Staroměstském náměstí, kde Konvička s několika dalšími lidmi sehráli scénu, jak islamisté vtrhli do Prahy a okupují nás. Ačkoli se prezident Zeman příliš často neshoduje s premiérem Sobotkou, tentokrát spolu souzní. „Tady souhlasím s panem premiérem, že se pan Konvička projevil jako magor,“ řekl prezident. To nic nemění na tom, že prezident ctí názory lidí a Konvičkův kritický pohled na islám s tímto pánem do značné míry sdílí, ale forma, jakou tento odpůrce islámu svůj názor prezentoval, je podle prezidenta nepřijatelná.  

Mluvil jsem s generálním ředitelem ČT...

Pár slov padlo také ke schůzce prezidenta s generálním ředitelem ČT Petrem Dvořákem. „Diskutovali jsme o objektivitě či neobjektivitě vysílání veřejnoprávní televize. Já jsem se snažil uvádět konkrétní příklady, kde zpravodajství nebylo vyvážené a prostor nedostaly obě strany. Můj názor je, že lidé mají vlastní rozum. Dejte jim argumenty a oni je zváží,“ předestřel Zeman svůj pohled. Tady nejen veřejnoprávní televizi, ale i dalším novinářům a komentátorům vyčítá, že se snaží lidem podsouvat své vlastní názory.

Nakonec došlo i na platy zákonodárců. „Víte, že já sám dávám třetinu platu na Klokánky a dělám dobře. Pokud mají ostatní politici pocit, že jim ty platy nestačí a měly by se zvýšit, tak se ptám, za co ty peníze utrácejí,“ podivoval se prezident. O některých zákonodárcích si prý dokonce myslí, že pracují tak špatně, že by za svou práci měli spíš ještě platit. Dlouho nechtěl říci žádné konkrétní jméno, ale když moderátor Veselý naléhal, prezident zmínil jednoho poslance. „Tak takový pan Laudát z TOP 09 je to jedno jméno, které chcete.“ 

Na úplný závěr prozradil, co bude dělat po skončení pořadu. „Až skončíme, tak si s vámi dám skleničku vína. Pak mě bude ještě čekat dvojité čtenářské kolečko, které zahrnuje pět textů, abych se nenudil tím, že čtu pouze jeden jediný text,“ uzavřel své vystoupení. Než však ztichly mikrofony, ještě jednou moderátora požádal, aby neposílal na oběd k sousedům hosty, které si sám pozve.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Agáta Hanychová ostře vystoupila: Noste roušku, dodržujte opatření. A ty VIP matky, co se hroutí, že si nemůžou dojít na řasy. Bože!

21:55 Agáta Hanychová ostře vystoupila: Noste roušku, dodržujte opatření. A ty VIP matky, co se hroutí, že si nemůžou dojít na řasy. Bože!

Na lidi, kteří nedodržují vládní opatření v boji proti koronaviru, apeluje na instagramu bývalá mode…