Milujeme islám? Správně, studenti, toto je akademický pohled. Prohlášení rektora pražské vysoké školy, u kterého vám dojdou slova

19. 11. 2016 7:38

Na Palachově náměstí v Praze se 17. listopadu konalo shromáždění Bloku proti islámu. To se nepozdávalo studentům Vysoké školy uměleckoprůmyslové, která sídlí tamtéž. Z oken školy vyvěsili transparent vyjadřující tradiční ikonou srdce lásku k islámu a rovněž vzkaz „nacionalismus není řešení“. Když demonstranti pod okny začali zpívat českou státní hymnu, přehlušili ji studenti hlasitou hudbou z reproduktorů – jednalo se o jakési orientální motivy.

Milujeme islám? Správně, studenti, toto je akademický pohled. Prohlášení rektora pražské vysoké školy, u kterého vám dojdou slova
Foto: Hans Štembera
Popisek: Oslavy dne studentstva na Albertově

Jejich počínání bylo kritizováno jak samotným Blokem proti islámu, tak například mluvčím prezidenta republiky Jiřím Ovčáčkem. ParlamentníListy.cz zveřejnily dopis jedné občanky, která byla chováním studentů šokována. „Pokud takto vychováváte naše mladé lidi k naprosté neúctě nejen ke státním symbolům, osobě prezidenta republiky ať už jim je kdokoli, ale též k ignoraci pojmů jako je úcta, pokora, vlastenectví a ještě je podporujete v protiprávním jednání, předpokládám, že jste natolik zodpovědní a vyvodíte směrem k sobě důsledky,“ vzkázala pedagogům Vysoké školy uměleckoprůmyslové.

Jejich postoj následně v rozhovoru pro server Echo24.cz sdělil samotný rektor školy Jindřich Smetana. A zmíněnou občanku nejspíš příliš nepotěší. Smetana sice odmítl, že by se na vyvěšování transparentů a pouštění hudby vedení školy jakkoliv podílelo, ale pro jednání studentů vyjádřil pochopení. Zejména transparent, že nacionalismus není řešení, mu prý mluvil z duše. „To, že nacionalismus není alternativa, by snad mělo být jasné,“ pravil rektor kategoricky.

Ohledně druhého transparentu, vyjadřujícího lásku k islámu, rektor zdůraznil, že ne vše, co je islámské, je automaticky špatné.

CELÝ TEXT S PROHLÁŠENÍM REKTORA SMETANY ZDE

Především ale vše vnímá jako reakci na demonstraci antiislamistů pod okny školy. Pro tu má rektor Smetana pochopení, pořádání takto nenávistných akcí „v akademické oblasti“ a navíc 17. listopadu totiž považuje za provokaci. Nakonec ocenil studenty, že tváří v tvář antiislamismu prezentovali „akademický pohled“.

„Lze předpokládat, že ti studenti na něco reagovali. Pokud někdo udělá takové (protiislámské) shromáždění 17. listopadu v této akademické oblasti, není to provokace? Takový člověk musí počítat s tím, že na to budou studenti nějakým způsobem reagovat. A že ta jejich reakce bude shodná s akademickým pohledem,“ uvedl doslova.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Sráč a koště“? Pavle Novotný, takto Jarek Nohavica křtil knihu. A nejen to! Vyslovil jasná slova

10:06 „Sráč a koště“? Pavle Novotný, takto Jarek Nohavica křtil knihu. A nejen to! Vyslovil jasná slova

Nejen křest knihy, ale i podpora toho, o čem píše. Toho se dočkal sociolog Petr Hampl od zpěváka a p…