Miluju reformu! Miluju Dobeše! vykřikovali studenti

01.03.2012 13:05

Mladí vědci dnes před ministerstvem školství "krotili rektory", happeningem podpořili protesty studentů proti reformě vysokých škol. Akce se zúčastnila asi třicítka lidí z fóra Věda žije! Scénkou, v níž ministr školství Josef Dobeš (VV) představoval bachaře, varovali před omezováním akademických svobod. Protesty proti reformě trvají celý tento týden, zapojily se do nich tisíce studentů z 12 univerzitních měst.

Miluju reformu! Miluju Dobeše! vykřikovali studenti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace studentstva proti Dobešovým reformám

Reforma se připravuje osm let. Změny v podobě zavedení školného a změnách v řízení a financování škol by pocítilo všech 392.000 českých vysokoškoláků.

"Miluju reformu! Miluju Dobeše!" vykřikovali dnes před ministerstvem mladí vědci v rektorských talárech a s maskami Karla IV., Tomáše Garrigua Masaryka a Františka Palackého. Reprezentovali tak Univerzitu Karlovu, Masarykovu univerzitu v Brně a olomouckou Univerzitu Palackého. Rektory bičem a obuškem popoháněl člověk s maskou Dobeše, poté si od nich nechal leštit boty.

O svobodu časem přijde i Akademie věd

Účastníci happeningu si přinesli i transparenty, na nichž byl třeba nápis "Reformovali jsme před Dobešem, budeme i po něm". Na jednom z transparentů byl nakreslen prezident Václav Klaus s rohy. Prezident Klaus studentské protesty odsoudil jako nátlakové.

Podle místopředsedkyně spolku Věda žije! Michaely Vojtkové by se reformou narušily vztahy mezi vysokými školami a Akademií věd. "Pokud by se prosadil zákon v současné podobě, dojde v dohledné době k omezení pravomocí vysokých škol, ať již přímo či nepřímo. Bylo by naivní si myslet, že Akademie věd nebude čelit podobnému tlaku v dalších měsících či letech," uvedla.

Profilace vysokých škol

Kritikům návrhu reformy vadí zavedení školného a také změny v pravomocích vysokých škol. Do jejich řízení by nově mohli víc zasahovat podnikatelé nebo politici, kteří by seděli ve správních radách. Protesty tak chtějí studenti a akademici přimět vládu, aby návrhy reformních zákonů neschvalovala. Premiér Petr Nečas (ODS) v reakci na protesty řekl, že vláda bude o chystaných změnách ještě jednat s rektory a zástupci studentů. Návrhy zákonů by měl kabinet dostat na stůl do několika týdnů.

Reforma počítá mimo jiné s novým financováním škol na několik let dopředu a změnami v akreditacích a udílení titulů. Školy by se také měly profilovat buď jako výzkumné, vzdělávací, nebo prakticky orientované.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do Prahy ne, půjde vám tam o život! Kamarův právník zase v akci proti Čechům. Tvrdík reaguje

22:35 Do Prahy ne, půjde vám tam o život! Kamarův právník zase v akci proti Čechům. Tvrdík reaguje

„Nejezděte do Prahy, je to tam nebezpečné, půjde o život! Nemá cenu riskovat,“ varuje před cestami d…