Mimořádné VIDEO z Bruselu: „Český europoslanec udělal fatální chybu. Co to jako bylo, co to mělo znamenat s těmi policajty? Co to na tý nahrávce předvádí?!“

09.03.2020 13:04

ParlamentníListy.cz minulý týden obdržely krátký e-mail. Byl v něm odkaz na čtyři roky staré video, jehož hlavní postavou se stal český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). To, co zpočátku působilo jako krátkometrážní a úsměvný snímek, se vzápětí ukázalo jako nečekaný problém dotyčného politika. Zdroj, který nám video poslal, totiž dlouhé roky působí ve strukturách EU a chování svého kolegy ostře odsoudil.

Mimořádné VIDEO z Bruselu: „Český europoslanec udělal fatální chybu. Co to jako bylo, co to mělo znamenat s těmi policajty? Co to na tý nahrávce předvádí?!“
Foto: repro youtube
Popisek: Europoslanec Zdechovský zaměřuje hranice Liberlandu (video z roku 2016)
reklama

Anketa

Je vám líto migrantů na řecko-turecké hranici?

3%
97%
hlasovalo: 13640 lidí
„Europoslanec zaměřuje hranice Liberlandu“: krátká, něco málo přes čtyři minuty trvající ukázka z filmu, pochází z roku 2016. Na server YouTube ji umístil Liberlandthefilm.com a doplnil ho poznámkou: „Vít Jedlička se s europoslancem Tomášem Zdechovským vydává vysvobodit svůj poloostrov na břehu Dunaje z rukou chorvatské říční policie a vytvořit zde daňový ráj.“

Ano, ústředním tématem je takzvaný Liberland, oficiálně Svobodná republika Liberland, formálně vyhlášená v dubnu 2015 Vítem Jedličkou na ploše asi sedmi kilometrů čtverečních mezi Chorvatskem a Srbskem na západním břehu Dunaje. Až do tohoto místa zjevně žádný problém nevzniká.

Důležitá však bude charakteristika z hlediska evropského vnímání. Liberland totiž doposud nebyl uznán jiným svrchovaným státem a ani mezinárodním společenstvím. Tedy ho logicky neuznává ani evropská sedmadvacítka. A přesně toto konstatování přimělo náš bruselský zdroj k velmi ostré kritice Tomáše Zdechovského, jenž se stal vědomě součástí zmíněného snímku.

„To přeci není možné, aby kolega europoslanec oficiálně podporoval jakési měření jakéhosi kousku země, který Unie neuznává, a tímto mu dával legitimitu. Budu konat, takovéto chování zaslouží pozornost a dotyčný kolega pak řádné přes prsty,“ sdělil náš zdroj. K jeho osobě podotkněme, že je paradoxně z takzvaně křesťanských kruhů.

„Pan kolega Zdechovský se choval jako pirát. Co to tam jako předváděl? Je to nepřípustné, na videu se ohání příslušností k LIBE (Výbor Evropského parlamentu pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci), ale LIBE o žádné takové cestě neměla záznam, ověřil jsem si to!“ konstatuje dále.

I ParlamentníListy.cz LIBE kontaktovaly: v pátek, v sobotu, v neděli i v pondělí, ovšem bezvýsledně. Totéž se stalo na oficiálních tiskových místech Evropského parlamentu. Chtěli jsme vědět jediné, kdo dal českému europoslanci mandát jednat.

Video, které může vyznívat humorně, na náš zdroj ovšem působí jako červený hadr. Důvod? Citace, které jsou na něm z úst Tomáše Zdechovského slyšet.

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Místopředseda KDU-ČSL
  • europoslanec

Zástupce KDU-ČSL například říká: „Jsem za Evropskou unii… Já jsem poslanec Evropského parlamentu… Jsem z Evropského parlamentu a přijel jsem zkontrolovat vaše hranice….“

V další pasáži je slyšet důvod Zdechovského návštěvy. To se děje ve chvíli, kdy na místo přijíždí policejní hlídka, aby účastníky varovala. „Plánujeme tuhle zemi zabrat, protože nám po právu náleží. Vezeme našeho diplomata, aby nám zaměřil hranice.“ Vcelku razantní postoj policie graduje Zdechovského slovy, že „chorvatské zákony jsou podřízené těm evropským. Můžete si to zde přečíst, že tady mám mandát vaši zemi kontrolovat. Jsem člen kontrolního výboru a výboru LIBE a mám tady mandát kontrolovat vaše hranice,“ uvádí.

Pokud si shrneme fakta, víme, že europoslanec Zdechovský na videozáznamu konstatuje, že má pro svou návštěvu Liberlandu mandát. Zástupci EU a ani výboru LIBE jeho slova ovšem nepotvrdili. Europoslanec se v jednu chvíli také dostává do slovního střetu s policisty, kterým řekne, že tak, jak si budou stěžovat oni, bude si stěžovat také on. Nejprve chce uvést, že si bude stěžovat u chorvatského ministra, ale toto slovo nepoužije. „U prezidenta!“ dodává oficiálním orgánům.

„To je přesně ono. Žádný mandát pro měření státu, který EU neuznává, neměl,“ podotýká důrazně náš zdroj, jehož identitu známe. „Vyvolá záměrný diplomatický skandál,“ uzavírá.

ParlamentníListy.cz se Tomáše Zdechovského rovněž zeptaly na důvod jeho návštěvy. Zajímaly nás rovněž náklady na cestu.

„Cestu do Chorvatska jsem si platil sám a neměla žádné negativní konotace. Hovořil jsem o tomto území i s mým kamarádem a osobním přítelem, premiérem Chorvatska Andrejem Plenkovićem, který považuje za svou prioritu právě uspořádání hranic se Srbskem a dalšími zeměmi. Opakovaně mi děkoval za to, že jsem na toto téma upozornil a otevřel o něm diskusi. Je to problém od doby rozdělení Jugoslávie a má přítomnost pomohla k otevření tématu,“ sdělil naší redakci.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: B. Richterová a T. A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan Vyskočil ve varu: Prezident chce Vrbětice vyšetřit. A demožumpa řve. Také bych nechtěl být odsouzen za „podezření“, že jsem ukradl sousedovi kolo!

8:40 Ivan Vyskočil ve varu: Prezident chce Vrbětice vyšetřit. A demožumpa řve. Také bych nechtěl být odsouzen za „podezření“, že jsem ukradl sousedovi kolo!

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Je třeba pana prezidenta pomluvit, projev rozcupovat a označit za …