Minář tvrdí, že do politiky nechce, ale... Na ČT se řešila Letná. A špatná zpráva pro opozici

17.11.2019 8:42

Na sobotní demonstraci na Letenské pláni, kterou svolal spolek Milion chvilek, zazněly výzvy nejen směrem k premiéru Andreji Babišovi (ANO), ale také k opozičním politikům, aby ctili demokratické zásady a zvážili vytvoření volební koalice. O své postřehy a dojmy z akce se ve speciálním vydání pořadu Studio ČT24 podělili komentátor Jefim Fištejn, analytik Jan Herzmann, publicista Petr Dudek a komentátor Martin Komárek.

Minář tvrdí, že do politiky nechce, ale... Na ČT se řešila Letná. A špatná zpráva pro opozici
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace Milionu chvilek pro demokracii na pražské Letné

Apely na politiky, které na demonstraci zazněly, publicista Fištejn označil za příliš obecné a za „morální kýč“. Pak vyzdvihl to, co podle něj bylo podstatné. „Co ale bylo důležité, je to vyhřeznutí opravdové čisté energie, proti které se dá postavit jen zapšklost, lež, snaha uzmout si a uzurpovat ideály sametové revoluce, což se děje. Vidíme to, když jim přiřkneme, že jsou to zakuklení bolševici, možná fašisté. Jsou tu pokusy převzít čistý ideál, zčásti se to daří a proti tomu, aby se to nezdařilo úplně, tam ti lidé vystupují,“ míní komentátor.

Anketa

Je pro vás Václav Havel hrdina?

8%
92%
hlasovalo: 44723 lidí

Analytik Jan Herzmann podotkl, že demonstrace byla nesena havlovským étosem. „Myslím, že šlo o souběh étosu a energie a současné konkrétních politických plánů,“ uvedl s tím, že je třeba říct, že Milion chvilek touto polohou trochu ztratil univerzalitu. „Spolek ukázal, ke které části politického spektra se obrací, je to parlamentní pravostředová opozice. Ukázalo se, že ta demonstrace byla nesena havlovským étosem,“ dodal.

Připomněl, že v naší společnosti jsou ale síly, které nesouzní s havlovským étosem, a síly, které nesouzní s pravicovou opozicí. Trochu se tak na akci ukázal rozdíl mezi Prahou a zbytkem republiky. „Ale hlavně se ukazuje ten rozdíl v tom politickém zaměření,“ zopakoval analytik, jenž sobotní akci na Letné považuje za velmi významnou, a která ovlivní politický život ve státě. A to směrem k aktivnější politice a možná k lepší koordinaci těch, kteří chtějí hnutí ANO oponovat.

„Rozhodně to ale není zásadní věc, která by rozhodla o budoucnosti. Je to jen pobídka, které se buď někdo chopí, nebo ne,“ myslí si Herzmann.

Zhruba 300 tisíc je podle organizátorů akce počet lidí, který na Letnou v sobotu odpoledne dorazil. Publicista z Českého rozhlasu Petr Dudek ale upozorňuje, že to nelze automaticky překlopit v nějaký volební výsledek, to jsou podle jeho slov dvě zcela odlišné věci. Z dramaturgického hlediska podle něj byla demonstrace zvládnuta výborně, zvlášť ve druhé části. Pak se zastavil nad tím, co nám tato akce řekla. „Především vzkaz od našich spoluobčanů, kteří tam byli, byl příjemný. Oni chtěli zbytku říct: Angažujte se, nemusíte hned, ale každý den chvilku,“ popsal, co podle něj bylo velmi citlivě zformulováno, jelikož Češi nemají rádi, když jsou někam tlačeni.

Není si však jist, zda demonstranti a organizátoři budou úspěšní v tom, k čemu vybízeli opoziční politiky. „Nemyslím si, že by politické strany, které oslovili, dokázaly zareagovat kladně a překonat věčné spory a hádky,“ poznamenal Dudek, podle nějž tyto demonstrace ještě nemají takovou sílu, aby parlamentní nesoulad dokázaly přemoci.

Jeho slova kvitoval šéfkomentátor z Deníku a bývalý poslanec za hnutí ANO Martin Komárek. „Organizátoří opozičním politickým stranám vlastně napsali nejdůležitější body programu, za co by strany měly bojovat před volbami. Lépe to být formulováno nemohlo,“ řekl. Podobně jako Dudek si není jist tím, zda političtí vůdci opozice budou schopní takový úkol splnit, spíše prý ne.

Aktivisti Benjamin Roll a Mikuláš Minář jsou podle Komárka budoucími politickými vůdci, ačkoli dnes tvrdí, že je to neláká. „Oba dva jsou lidi, kteří umí mluvit s veřejností, mají vizi. Co se jim podařilo, je fantastický úspěch,“ zhodnotil Komárek s tím, že tito lidé jsou přirozenými vůdci toho, co si říká demokratická opozice.

Co by organizátorům vytknul, je to, že nedokázali dobře zformulovat, proč chtějí, aby odešel Andrej Babiš. Pochopil však, co jim a lidem vlastně vadí: Neautentčnnost, manipulace, cynismus, čistá mocenská hra a snaha převést vše na peníze. „Problém je, že tohle není jen otázka Babiše a současné vlády, ale i problém opozice,“ zdůraznil Komárek.

Kromě jiného zazněla na demonstraci také výzva bojovat proti vládě programem. Výzva opozičním politikům, aby sestavili soupis problémů, které naši zemi trápí, a také seznam řešení, jak tyto problémy odstranit. Podle Fištejna to však politikům, kteří stojí proti vládě, nepomůže. „Demokracie není příběh jednoty, ale nejednoty, kde je možnost otevřené diskuse,“ řekl jasné a podotkl, že ve Sněmovně máme v současnosti mnoho stran rozpadajících se na pravý střed a na neurčitý levý střed.

„Pořadatelé tak byli v podstatě donuceni obracet se jen na ten pravý střed, zbytek je soustředěn víceméně kolem vlády. Demonstrace se obrací ve prospěch demokracie na pravý střed s mylnou představou, že je možná pravostředová jednota těch stran,“ řekl Fištejn s tím, že něco takového z principu možné není.

Dudek však získal odlišný dojem než Fištejn. Nezdá se mu, že by se organizátoři demonstrace snažili suplovat nápovědu pro politiky. „Nepředstavili kompletní rysy nějakého programu. Cítil jsem z toho, že si vybrali jednu věc, když pominu Babiše. A sice, chtějí, aby politika byla slušnější, bylo v ní méně pokrytectví a platilo dané slovo,“ řekl a poznamenal, že mnoho lidí se za to bude Milionu chvilek posmívat, ale čas od času je třeba, aby to připomněli.

„A že to bylo protknuté étosem Havla? Možná ano. Ale on psal o potřebě vyjadřovat se poctivě, stát si za svým a neuhýbat. To není jen Havlova věc, to platí přece obecně. To bysme mohli říct, že to bylo protknuto masarykovským étosem, protože tam byl také citován a připomínán,“ všímá si Fištejn, podle nějž nás demonstrace vracela zpět ke zdravým kořenům naší politické kultury.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…