Ministerstvo financí je prý pod Babišem schopno ekologické zakázky pořídit o polovinu levněji než za Kalouska

12.11.2015 11:09

Ministerstvo financí je schopné ušetřit na ekologických zakázkách zhruba polovinu dříve předpokládaných výdajů. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Dodal, že MF by mělo ušetřit na odstranění starých ekologických škod 25 až 30 miliard korun ve srovnání s vítěznou nabídkou 57 miliard Kč v tendru na odstranění starých ekologických škod jednou velkou zakázkou z roku 2008. Tuto zakázku vypsalo MF za ministra financí Miroslava Kalouska, vláda Petra Nečase ji ale v roce 2011 zrušila. Vyjádření Kalouska ČTK shání.

Ministerstvo financí je prý pod Babišem schopno ekologické zakázky pořídit o polovinu levněji než za Kalouska
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cedule před ministerstvem financí

„Právě v Kalouskově ‚superekotendru‘ mohla ta vítězná firma vydělat 25 až 30 miliard na úkor státu... Dnes můžeme prohlásit, že to umíme zhruba za polovinu,“ uvedl Babiš. Stát nyní vypisuje zvláštní tendry na sanaci jednotlivých lokalit.

V minulosti stát podle náměstka ministra financí Ondřeje Závodského mohl ušetřit na odstraňování starých ekologických škod sedm až osm miliard korun, pokud by se i dříve zadávaly zakázky ve veřejném výběrovém řízení. Upozornil, že od roku 2001 byly zadány zakázky za zhruba 16 miliard korun, přičemž zakázky za 10,5 miliardy byly v uzavřeném výběrovém řízení.

Kdyby se i dříve postupovalo stejně jako dnes, ušetřili bychom sedm miliard

„Dnes jsme ve veřejných zakázkách na ceně okolo 30 procent dříve odhadovaných nákladů. Pokud by se postupovalo dříve takto, ušetřili bychom šest až sedm miliard korun,“ uvedl Závodský. Letos byly vypsány zakázky jen ve veřejných výběrových řízeních, a to za 800 milionů korun. MF chce ročně uvolňovat z privatizačního fondu na staré ekologické škody tři až 3,5 miliardy korun.

Stát ve smlouvách vlastníkům zamořených území slíbil, že jim odstranění ekologických škod zaplatí. Závazek je právně vymahatelný a při jeho nesplnění státu mohou hrozit žaloby nebo arbitráže. MF již čelí žalobě kvůli zadávání zakázek na odstranění starých ekologických škod, a to od firmy SAP Mimoň.

Dosud neřešených starých ekologických zátěží je celá řada

Celková výše státních garancí poskytnutých na odstranění starých ekologických škod činila ke konci června 154,4 miliardy korun, a od počátku roku tak klesla o 32,4 miliardy korun. Od roku 1991 do konce letošního června ministerstvo uzavřelo ekologické smlouvy s garancemi za 175,7 miliardy korun. Ty se postupně upřesňují, na konci loňského roku činily 207,7 miliardy korun.

Mezi dosud nedořešené staré ekologické zátěže patří areály společností Spolchemie Ústí nad Labem, Spolana Neratovice, laguny Ostramo (celá tzv. Dolní oblast Vítkovic v Ostravě, včetně řady koksoven), Unipetrol Litvínov, státní podnik DIAMO, Paramo, Synthesia Pardubice nebo Třinecké železárny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To bude šok: Karel Gott a rok 1968. Odhaleny dokumenty

14:00 To bude šok: Karel Gott a rok 1968. Odhaleny dokumenty

V souvislosti s úmrtím Karla Gotta se začalo řešit, jaké měl názory na komunisty a co dělal v době v…