Ministerstvo kultury je úplně zbytečné, myslí si ekonom. Jen černá díra a kamarádšoft

29.08.2019 22:30

Bouře mezi vládní koalicí a prezidentem kvůli obsazení postu ministra kultury po třech měsících utichla. Spolu s tím byly více slyšet hlasy, že Česko by se dost dobře bez resortu kultury obešlo. Takový názor sdílí ostatně i ekonom Vladimír Pikora, podle jehož slov je Ministerstvo kultury zbytečné. „Často ani nevíme, že existuje,“ píše ve svém komentáři pro Reflex.cz.

Ministerstvo kultury je úplně zbytečné, myslí si ekonom. Jen černá díra a kamarádšoft
Foto: nextfinance.cz
Popisek: Finanční analytik Vladimír Pikora

Ministerstvo kultury je podle Pikory nepotřebné, stejně jako řada dalších ministerstev. „Ministerstva mají být podle mě zřízena jen tam, kde se provádí hospodářská politika, vnitřní a vnější obrana, státní správa, zahraniční politika či justice,“ říká ekonom s tím, že nic takového však Ministerstvo kultury není.

„Jsou jen teplé flíčky pro zbytečné úředníky placené z mé kapsy, a tedy mrhání veřejnými prostředky,“ míní Pikora. Ve prospěch existence ministerstva mluví prý fakt, že nerozdává jen dotace, ale také spravuje národní památky. Jenže k tomu podle jeho slov nemusí existovat samostatné ministerstvo. 

Funkce ministra kultury je naprosto zbytečná. „Řadu týdnů jsme žádného ministra kultury neměli a myslím, že kdyby o tom média nepsala, nikdo z nás by to nevěděl,“ všímá si ekonom.

O tom, že bychom měli ministerstvo zrušit, a také systém financování kultury, Pikoru přesvědčila prověrka Nejvyššího kontrolního úřadu. Ta prý říká, že Ministerstvo kultury rozdělilo v letech 2016 až 2018 celkem 112 milionů korun bez výběrových řízení. Na řadu akcí prý putovaly peníze neefektivně a netransparentně. „Systém založený na grantech a dotacích prostě definičně končí černou dírou,“ poukazuje ekonom na fakt, že dotace přitahují podvody – a proto by je omezil nejen v kultuře.

Podotýká, že existují země, kde ministerstvo kultury není, vše je v soukromých rukách a funguje to. „U nás je v hlavách lidí socialismus a představa, že všechno musí někdo řídit. Umění ale řídit nepotřebuje. Dokonce si myslím, že mu to škodí,“ píše Pikora, který když slyší pojem „státní kulturní politika“, naskakuje mu prý husí kůže. „Co to je za nesmysl? To je plán nějaké státní propagandy?“ hrozí se.

Je tedy toho názoru, že politici vůbec nemají zasahovat do kultury, ale mají ji nechat svobodně žít. „Bohužel, stávající systém grantů a dotací dělá pravý opak. Nahrává kamaráčoftu části umělecké scény s politiky, kteří o penězích rozhodují,“ uzavírá s tím, že zcela jistě by to šlo i bez dotací, jelikož se najde vždy dost sponzorů.

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

4:46 Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

„Přijde k většímu a staršímu bratrovi, protože tak se to tradovalo, a tak moc se mu chce dostat do a…