Ministerstvo obrany koupí stovky nových padáků

19. 8. 2017 18:35

Ministerstvo obrany plánuje nakoupit vojákům nové padáky. Za 400 kusů padákových kompletů a 600 kusů nosného systému na výstroj by měl úřad zaplatit bez DPH asi 50 milionů korun. Padáky má dodat společnost Mars a.s., která sídlí v Jevíčku. Se zakázkou v pondělí seznámí vládu ministr obrany Martin Stropnický (ANO). ČTK to sdělil Vladimír Lukovský z tiskového oddělení Ministerstva obrany.

Ministerstvo obrany koupí stovky nových padáků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Stropnický

Zakázka bude podle něj zadána v jednacím řízení bez uveřejnění. Lukovský to zdůvodnil tím, že firma Mars je výrobcem, dodavatelem a držitelem výrobní dokumentace na požadovaný padákový komplet OVP-12 SL-1 a nosný systém výstroje NSV-12.

Armáda kromě samotných padáků a nosného systému dostane také celkem 80 maket této výstroje. Firma zároveň 25 vojáků a vojenských záchranářů vycvičí v používání a obsluze padáků.

„Veřejná zakázka bude realizována v době od podpisu smlouvy do 31. října 2020 s předpokládanou hodnotou 49,6 milionu korun bez DPH,“ dodal Lukovský. Nákupem padákové techniky budou podle něho naplněny potřeby výsadkových jednotek pro kvalitní výcvik a možné bojové nasazení. „V případě nerealizování veřejné zakázky nebudou naplněny úkoly a cíle definované Strategií vyzbrojování a podpory rozvoje obranného průmyslu České republiky,“ doplnil.

Ministerstvo obrany muselo v minulosti řešit potíže spojené s pořízením nových padáků, když v 90. letech minulého století investovalo více než 100 milionů korun do nákupu stovek padáků VTP-100 od firmy Anex Cirus, na kterých pak ale nesměli vojáci skákat, protože byly nespolehlivé.

Vláda se na svém pondělním zasedání bude zabývat i dalšími zakázkami pro armádu. Vojenský technický ústav dostane za úkol vytvoření ochrany sítě systému velení a řízení AČR, ministerstvo za to zaplatí 50 milionů korun. Cílem je podle Lukovského „bezpečné propojení prvků velení a řízení“ české armády s velením NATO nebo Evropské unie. „V případě potřeby umožní koaliční spolupráci strategického a operačního stupně české armády se svými ekvivalenty a nadřízenými prvky a organizacemi NATO a EU tím, že zajistí zabezpečený přenos informací na základě kontroly oprávnění přístupu k informacím,“ uvedl.

Dále za 13,2 milionu korun chce obrana zadat zakázku na generální opravy pozemního zařízení určeného pro údržbu a opravy agregátů. Ty produkují technické plyny, které jsou instalovány v letounech L-159 a L-159T1. Zakázku dostane na starost Aero Vodochody, které letouny vyrábí.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nejdříve škodolibé poznámky, teď jedna omluva za druhou. Čižinský, Pekarová Adamová a další šířili lež a doplatili na to

19:55 Nejdříve škodolibé poznámky, teď jedna omluva za druhou. Čižinský, Pekarová Adamová a další šířili lež a doplatili na to

Některým poslancům přišla z e-mailu předsedy SPD Tomia Okamury speciální vánoční nabídka, že si prý …