Ministerstvo práce vymýšlí pohádkové scénáře

04.05.2013 18:30

Předáním nezaměstnaných agenturám práce se prý Ministerstvo práce a sociálních věcí zbavuje pouze dalšího dílu své odpovědnosti. Ve svém prohlášení do rubriky ParlamentníchListů.cz Politici voličům to napsal poslanec ODS Miroslav Jeník. Podle něj se o politiku zaměstnanosti na MPSV dlouhodobě nikdo nezajímal, ležela ladem a stranou zájmu.

Ministerstvo práce vymýšlí pohádkové scénáře
Foto: ods.cz
Popisek: Miroslav Jeník
reklama

Miroslav Jeník píše, že minulé vedení MPSV mělo plné ruce práce s IT zakázkami a to současné pak s hašením tohoto problému. Růstem nezaměstnanosti a nebezpečím z toho plynoucího se MPSV bohužel nezabývalo.

„Pokud tedy nepočítáme změnu metodiky výpočtu míry nezaměstnanosti od nového roku. Počátkem letošního roku nám totiž právě z tohoto důvodu míra nezaměstnanosti zázračně poklesla na 8 %. S užitím metodiky platné ještě v roce 2004 by však míra nezaměstnanosti činila neuvěřitelných 12 %,“ tvrdí Jeník.

Ve vyjádření čtenářům ParlamentníchListů.cz poslanec dále píše, že nyní ministerstvo nabízí řešení, které podle něj přispěje tak maximálně k dalšímu zamaskování problému a v horším pak k deformaci trhu práce.

„Předáním práce MPSV agenturám práce se ministerstvo zbavuje pouze dalšího dílu své odpovědnosti,“ říká. Místo vyřešení situace s rostoucí mírou nezaměstnanosti je tak prý problém pouze delegován dál. Nápad je to podle Jeníka možná hezký. Návrh počítá s tím, že pokud agentura najde nezaměstnanému práci na plný úvazek a ten si práci šest měsíců udrží, tak agentura dostane odměnu. „Ale kdo dnes zaměstná člověka dlouhodobě stojícího mimo pracovní trh a hned na dobu neurčitou?“ ptá se poslanec.

Smysl má zpružnění trhu práce

Podle poslance tento návrh jde proti snahám sněmovny. Ta se prý snaží o pružnější a flexibilnější trh práce. Ve sněmovně se přijímá zákon umožňující opětovné řetězení pracovních smluv. Řetězení pracovních smluv na dobu určitou má prý pomoci zejména sezonním pracovníkům ve stavebnictví a zemědělství. Dále je zde, podle Jeníka, zcela jednoznačná snaha o podporu vzniku částečných pracovních úvazků a dalších atypických úvazků.

„Předkládaná opatření MPSV jistě vypadají dobře na papíře. Nad jejich faktickým plněním, efektivitou a reálností však visí nejeden otazník. MPSV se o politiku zaměstnanosti dlouhodobě nestaralo a teď nás svými tiskovými zprávami s pohádkovými scénáři chce ujistit o opaku,“ myslí si Jeník. V závěru svého vyjádření poslanec projevuje názor, že by mělo přestat s nesmyslným udělováním dotací či požadavků na zaměstnání dlouhodobě nezaměstnaných na dobu neurčitou. MPSV by se podle něj mělo efektivně zabývat zejména znepokojující nezaměstnaností mezi mladými lidmi do 25 let a také si uvědomit, že skutečnost je taková, že o jedno pracovní místo se uchází až 30 nezaměstnaných.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Až po uši v ho*nech.“ Zlý den Janka Kroupy: Mával tajným důkazem, který hned vybouchl

9:52 „Až po uši v ho*nech.“ Zlý den Janka Kroupy: Mával tajným důkazem, který hned vybouchl

V pokračování kauzy Janka Kroupy a ministra Hamáčka se ukázalo, od koho získal investigativní noviná…