Ministerstvo průmyslu chce dočasně řídit sám premiér Sobotka

23.02.2017 20:58

Prezident Miloš Zeman akceptoval odvolání ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) z vlády ke konci měsíce. Ministerstvo chce zatím řídit premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) sám, nového ministra navrhne prezidentovi až po březnovém sjezdu ČSSD, řekl dnes Sobotka novinářům. Se Zemanem o potenciálních kandidátech diskutoval, debatu podle premiéra neuzavřeli. Hrad názor prezidenta nezveřejnil, píše ČTK.

Ministerstvo průmyslu chce dočasně řídit sám premiér Sobotka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Premiér předpokládá, že jeho pověření vést ministerstvo průmyslu bude dočasné. V době, kdy bude resort řídit, se chce zaměřit na prosazení novely zákona o elektronických komunikacích, o jejíž podobu se s Mládkem přel. Sobotka chce, aby novela posílila práva spotřebitelů, zvýšila pravomoci Českého telekomunikačního úřadu, otevřela trh mobilních operátorů a vedla ke snížení cen mobilních dat.

Jméno příštího ministra Sobotka prozradit nechtěl, s kandidáty bude ještě v příštích dnech jednat. S konkrétním návrhem kandidáta na ministra přijde za Zemanem znovu po sjezdu ČSSD, který se uskuteční 10. a 11. března. Odmítl, že by jméno nového ministra nějak souviselo s výsledky volby vedení sociální demokracie. Časové spojení obou událostí vysvětlil tím, že potřebuje čas na diskusi s kandidáty na ministra.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček dnešní schůzku na Hradě nechtěl komentovat. Stanovisko Zemana sdělí v pravý čas, napsal ČTK.

Sobotka se k personální výměně v čele ministerstva rozhodl v pondělí, Mládkovi vyčítal postup v otázce cen mobilních dat v Česku. Ministr však tvrdí, že záležitost je mimo jeho kompetenci, a míní, že premiér dal jen na rady svých marketingových poradců.

Jako o možných kandidátech na křeslo ministra se mluvilo především o státním tajemníkovi pro evropské záležitosti a vládnímu koordinátorovi pro digitální agendu Tomáši Prouzovi (ČSSD), o Mládkovu náměstkovi Jiřím Havlíčkovi a o někdejším ministru průmyslu Milanu Urbanovi (oba ČSSD). Výměna Mládka je čtvrtou změnou v řadách sociálnědemokratických ministrů, ke které Sobotka během svého vládnutí sáhl.

Situace, kdy se řízení některého z ministerstev ujal sám předseda vlády, se dvakrát opakovala za premiéra Vladimíra Špidly (ČSSD). Špidla v srpnu až září 2003 a v červenci až srpnu 2004 dočasně vedl ministerstvo spravedlnosti. V prosinci 2012 až březnu 2013 byl pověřen řízením ministerstva obrany premiér Petr Nečas (ODS), v červenci až listopadu 1996 byl premiér Václav Klaus (ODS) pověřen řízením rušeného (transformovaného na úřad) ministerstva pro hospodářskou soutěž.

V minulosti také několikrát nastala situace, kdy resort po odvolaném nebo odstoupivším kolegovi dočasně vedl některý z dalších ministrů. Během vlády premiéra Miloše Zemana (ČSSD) například Špidla, který byl ministrem práce a sociálních věcí, několik týdnů řídil i ministerstvo zdravotnictví. Za současné Sobotkovy vlády byla v červnu 2016 pověřena řízením ministerstva školství ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Halík mě poslal do pekla. Lituji, že jsem z Putny udělal profesora. Zeman u Soukupa odpálil několik bomb

22:02 Halík mě poslal do pekla. Lituji, že jsem z Putny udělal profesora. Zeman u Soukupa odpálil několik bomb

Nový týden přinesl i nový díl pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov. Jeho moderátor Jaromír Sou…