Ministerstvo sepsalo nové zdůvodnění nošení roušek. To první mu hodil na hlavu soud

23.11.2020 22:35

Ministerstvo zdravotnictví sepsalo nové odůvodnění mimořádného opatření týkající se nošení roušek, které je třikrát delší než u zrušeného před dvěma týdny pražským městským soudem. Zatímco první část odůvodnění je téměř shodná, na dalších pěti stranách resort opatření dál vysvětluje všechny výjimky, informují Novinky.

Ministerstvo sepsalo nové zdůvodnění nošení roušek. To první mu hodil na hlavu soud
Foto: Hana Brožková
Popisek: Ministr zdravotnictví Jan Blatný
reklama

Ministerstvo v první části nově uvádí možnost pro učitele nosit při výuce obličejový štít. „Ve výjimečných případech, kdy je nezbytné, aby žák nebo student při výuce viděl na ústa učitele, je možné, aby učitel použil jako ochranný prostředek dýchacích cest ochranný štít,“ píše se v nové verzi mimořádného opatření s platností od úterý, kterou ministerstvo zveřejnilo na webu.

V úvodu odůvodnění shrnuje ministerstvo přijatá opatření a připomíná, že v Česku stále přibývá nových případů kolem 5 000 denně. „Jakkoliv se situace zlepšuje, je i nadále závažná a dalšího potřebného zlepšování, tedy snižování počtu nově nakažených, lze dosáhnout jen trváním série protiepidemických opatření,“ uvádí.

Zmiňuje se také o tom, že rouška primárně chrání okolí toho, kdo ji nosí. „Pokud přijde zdravý jedinec do kontaktu s osobou s onemocněním covid-19, která je bez roušky, je pravděpodobnost přenosu velmi vysoká,“ upozorňuje v dokumentu. Zvýšené riziko nákazy přináší v současnosti také počasí.

S odkazem na americké Centrum pro kontrolu nemocí (CDC) se dá podle ministerstva předpokládat, že k šíření nákazy může dojít při rozhovoru dvou lidí venku, hře dětí na hřišti nebo ve frontě před obchodem, kde se nedodržují rozestupy. Na posledních třech stranách ministerstvo zmiňuje výjimky, které z nošení roušek udělilo a proč.

Soud rozhodl, že opatření se ruší k sobotě 21. listopadu, ministerstvo znění poslalo soudu a vláda ho schválila v pátek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rakovina společnosti. Dobrovolnice o tom, když necháme někoho padnout na naprosté dno

21:38 Rakovina společnosti. Dobrovolnice o tom, když necháme někoho padnout na naprosté dno

ROZHOVOR „Rok se díváme na šťourání lidem v nose a píchání injekcí, pokud možno v největším detailu,…