Ministerstvo spravedlnosti posoudí šedesát nových žádostí o milost

04.01.2014 14:32

Ministerstvo spravedlnosti před měsícem převzalo od prezidenta republiky agendu milostí. Kvůli tomu se zřídilo speciální oddělení, které má nyní rozhodnout o nejméně šedesáti žádostech. Zjistil to server Týden.cz.

Ministerstvo spravedlnosti posoudí šedesát nových žádostí o milost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Věznice, ilustrační foto

Ředitel tiskového odboru ministerstva Robert Schuster poukázal na to, že se 1. ledna 2014 zřídilo nové oddělení milostí, kam jsou dosazováni především stávající zaměstnanci ministerstva. Milosti přitom mělo ministerstvo na starosti už za prezidenta Václava Havla, takže pro zaměstnance to není nic neznámého.

Žadatelé podali 60 nových návrhů na udělení milosti

"Z Kanceláře prezidenta republiky ministerstvo převzalo přibližně pět set žádostí o milost, přičemž dalších zhruba šedesát žádostí o milost bylo žadateli podáno nově již přímo na Ministerstvo spravedlnosti," upřesnil Týdnu.cz Robert Schuster.

Každá žádost bude podrobena šetření a bude u ní aktualizován stav dosavadního šetření – lékařské zprávy, hodnocení z výkonu trestu, trestní spisy a podobně. Na vyřízení žádosti není stanovena žádná lhůta, ale vyřízení očekává Schuster v půlročním horizontu.

Zeman si ponechal právo rozhodnout o udělení milosti

První náměstek na Ministerstvu spravedlnosti Daniel Volák uvedl, že lidé ročně podají tři až pět tisíc žádostí o milost. Ministerstvo pak v souvislosti s novou agendou požádalo o sedm nových tabulkových míst. Ministryně v demisi Marie Benešová uvedla, že kvůli milostem bude potřeba navýšit rozpočet ministerstva.

Pokud bude milost splňovat podmínky, dostane ji k posouzení prezident Miloš Zeman. Tomu zůstává výsostné právo rozhodnout o udělení milosti. Pokud nebudou podmínky splněny, ministerstvo jménem prezidenta návrh zamítne.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…