Ministerstvu dopravy nešéfuje Bárta. Velí tam prý Kalousek

20.11.2010 23:04

Rázný ministr dopravy. Ministr, jehož oblíbenost roste. Vít Bárta. Mnoho lidí nejspíš překvapí spekulace, které se teď objevily. Podle nich totiž Bárta na ministerstvu vůbec nerozhoduje.

Ministerstvu dopravy nešéfuje Bárta. Velí tam prý Kalousek

Mnozí ministerští úředníci a šéfové podřízených institucí tvrdí, že skutečným vedoucím se stal náměstek a státní tajemník Radek Šmerda. "Ten to tam celé řídí," řekl jeden ze zdrojů týdeníku Ekonom.

Kalouskův muž

Šmerda je nestraník, prý má ale úzké vazby na politiky KDU-ČSL, kterým se říká "Kalouskovo křídlo". Mezi nimi mají být například Pavel Severa, Jan Kasal, Jaroslav Kopřiva, Vlasta Parkanová či Milan Šimonovský. Část s Miroslavem Kalouskem přešla do TOP 09, jiní zůstali u lidovců.

Šmerda byl navíc dříve náměstkem na ministerstvu obrany a nejspíš má prsty i v pochybných tendrech, jejichž odhalování teď resortem otřásá. A podobně je na tom i mnoho dalších nových pracovníků na ministerstvu dopravy. Ministr Bárta by se tak lehce mohl ocitnou pod křídly jejich špatné pověsti.

Dal bych za něj ruku do ohně

Nejproblematičtější osobou na ministerstvu dopravy je teď Miloslav Vyplašil, někdejší tajemník náměstka ministra obrany pro vyzbrojování Jaroslava Kopřivy. Právě Vyplašil měl být nejdůležitější spojkou mezi Kopřivou a lobbisty.

"Znám ho už osm let, je to můj kamarád a dám za něj ruku do ohně," zastával se Vyplašila Šmerda. Sám ale svatý určitě není. Měl "dohodit" čtyřmiliardový kontrakt na likvidaci nepotřebné munice firmě Omnipol, vlastněné zbrojařem Richardem Hávou, blízkým Kalouskovým přítelem.

Čtěte:

Ministr Bárta: Úspory musí být vyváženy zvýšením efektivity na železnici

Český ministr dopravy přišel o řidičák. Baví se celý svět

Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: par

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hrají si s Babišem, tohle není normální. Čunek se rozjel – má zásadní podezření

19:40 Hrají si s Babišem, tohle není normální. Čunek se rozjel – má zásadní podezření

Moderátor Luboš Xaver Veselý tentokrát v internetové televizi XTV přivítal senátora Jiřího Čunka (KD…