Ministr Blatný předpokládá, že zpřísnění opatření by mohlo nastat od 27. prosince

22.12.2020 20:28

Zpřísnění opatření na nejvyšší stupeň protiepidemických opatření by mohlo podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (ANO) nastat nikoliv od pátku 25. prosince, ale až od neděle 27. prosince. Důvodem je podle ministra umožnit lidem, aby se během vánočních svátků setkali s příbuznými. O termínu rozhodne ve středu vláda, řekl dnes poslancům ministr při projednávání žádosti vlády o prodloužení nouzového stavu do 22. ledna.

Ministr Blatný předpokládá, že zpřísnění opatření by mohlo nastat od 27. prosince
Foto: Repro ČT
Popisek: Jan Blatný

„Jedna z věcí, o které uvažujeme, je právě to, že to nebude od 25., ale až od 27., čímž se umožní, aby se lidé, kteří se zejména nechali otestovat, měli možnost se setkat během vánočních svátků. Ale definitivní rozhodnutí opravdu padne až zítra (ve středu),“ řekl ministr.

Blatný však nebyl nakloněn možnosti učinit výjimku z opatření během silvestra a oslav příchodu nového roku, kterou svůj souhlas s prodloužením nouzového stavu podmiňují komunisté. „Myslím, že bychom byli všem k smíchu, kdybychom dělali další a další výjimky,“ uvedl ministr.

Ministr také rozptyloval obavy opozice z toho, že Česko není připraveno na očkování proti koronaviru. První dávky vakcíny Pfizer budou k dispozici 27. prosince a 29. prosince má být dovezeno dalších 20 000 vakcín, uvedl ministr. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je na leden objednáno 50 000 vakcín. Detailní metodika k podávání vakcíny Pfizer bude k dispozici 23. prosince vládě a následně i poslancům, uvedl Blatný.

„Jsou k dispozici jmenné seznamy lidí, kteří se budou očkovat,“ řekl ministr. Prioritně budou během ledna podle Blatného očkováni lékaři z nemocniční kritické infrastruktury, další pracovníci zdravotnických zařízení a senioři v nemocnicích a v domovech důchodců. Očkování v lednové vlně se podle ministra nemá týkat praktických lékařů.

Veřejnost bude mít podle Blatného možnost se nechat očkovat od února, bude pro ni zprovozněn rezervační systém. Přednostně budou očkováni zbývající senioři. „Nedomnívám se, že se jedná o nějaká chaotická rozhodnutí,“ uvedl ministr. „I při rozhodování o tom, do jakého rizikového scénáře se přesuneme, používáme ty stejné parametry, jako má Německo. Ono totiž nic jiného dělat nelze,“ dodal Blatný.

Ministr také řekl, že v očkovacích centrech bude moci dostat vakcínu až 280 lidí denně, čímž by bylo možné objednanou vakcínu využít. Vakcína vydrží 30 dní v chladicím boxu, v němž bude dodána, v mrazicím boxu šest měsíců.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Krutej filmovej svět.“ Co si režisér dovolí na herečky, odhalila jedna z nich. A kdyby jen to

22:15 „Krutej filmovej svět.“ Co si režisér dovolí na herečky, odhalila jedna z nich. A kdyby jen to

Herečka Tereza Ramba byla hostem v rozhovoru Prostoru X. Řeč byla o sexismu ve filmovém průmyslu, ma…