Ministr: Češi jsou rozmazlení. Topí na 25 stupňů a doma chodí v trenýrkách

30.08.2022 10:34

Vladimír Balaš, ministr školství za STAN, podpořil záměr svého vládního kolegy z téhož hnutí Jozefa Síkely, který chce v případě vypuknutí energetické krize na plné obrátky snížit maximální dostupné teploty vytápění. V domácnostech, v domovech pro seniory i ve školách. Balaš v rozhovoru pro deník Právo prohlásil, že to bude třeba konzultovat se zdravotníky, ale v obecné rovině poznamenal, že Češi jsou poněkud rozmazlení a často vytápí moc, i když by si mohli obléct k trenýrkám i tepláky a nemrznout.

Ministr: Češi jsou rozmazlení. Topí na 25 stupňů a doma chodí v trenýrkách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Vladimír Balaš

Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) v rozhovoru pro deník Právo dal najevo, že by rád všechny školy udržel v provozu. I v situaci, kdy prudce rostou ceny energií. Má totiž za to, že kdyby se školy opět vrhly na distanční výuku, jednak to žákům a studentům neprospěje v rámci jejich rozvoje, ale také se tím prý mnoho peněz neušetří.

Deník Právo ZDE

„Budeme se snažit prostředky najít, protože je to i efektivnější než učit děti doma online a topit v každé domácnosti, když tam kromě dítěte nikdo není. Je jednodušší a levnější, když budou děti ve škole,“ prohlásil ministr.

Ale kdyby nastala opravdu velká krize, teoreticky by mohlo dojít i na energetické prázdniny.

„Když nastane hodně krizová situace, jakkoli se neočekává, tak je to jedna z možností, byť si myslím, že energeticky i ekonomicky neefektivní. A to řešení je komplexní včetně zastropování cen energií, nebo minimálně záloh. Myslím, že se to podaří vyřešit,“ vyjádřil své přesvědčení Balaš.

Teoreticky se prý může stát i to, že vláda přidá peníze obcím, aby obce mohly zafinancovat topení ve školách. Tady ale Balaš upozornil, že rozpočty obcí jsou momentálně v plusu, takže je otázka, jestli to bude muset vláda udělat.

Jako ministr školství podpořil plán svého vládního kolegy za STAN Jozefa Síkely, který chce povinně snížit vytápění v obývácích, dětských pokojích, ale také na úřadech, v domovech pro seniory a vedle toho i ve školách.

„Toto je určitě potřeba pečlivě zvažovat i ve spolupráci se zdravotníky a lékaři. Určitě každý stupeň dolů přináší velice zajímavé úspory ve spotřebě energií. Nejde možná ani tak o cenu, ale o to, aby energie vůbec byly. Ale jak to vypadá, tak energií, aspoň plynu v zásobnících i elektřiny, bude dost. A je třeba je racionálně využívat. Myslím, že v ČR jsme trošku rozmazlení. Řada domácností vytápí na 25 stupňů a lidi doma chodí jen v trenýrkách, místo aby si jenom dali něco na sebe. Šetřit bude muset každý, a nejen proto, aby ušetřil, ale je to i projev loajality, který nám pomůže překonat toto období nejistoty,“ pravil Balaš.

Ale znovu zopakoval, že to bude potřeba probrat se zdravotníky, protože pro některé děti může být teplota 19 stupňů už příliš nízká. U učitelů už to podle Balaše může být něco jiného, protože učitelé často ve třídě chodí a vykonávají i další pohyby, čímž si udržují vnitřní teplo. Zahřát by je mohlo to, že budou dostávat přidáno. Balaš zdůraznil, že bude usilovat o růst platů učitelů tak, aby se jejich platy v roce 2025 pohybovaly na úrovni 130 procent průměrné mzdy.

„Věřím, že i ekonomická situace se u nás změní a válka nebude trvat donekonečna. Přestože je doba složitá, investice do vzdělání je velmi důležitá a nemůžete investovat bez toho, že bychom stabilizovali systém a nedokázali přitáhnout mezi učitele ty nejlepší. To nevyřeší jen platy, ale je to důležitý předpoklad, aby se školství posouvalo správným směrem. Budu přesvědčovat všechny členy vlády, aby ten proces pokud možno uspíšili. Situace je složitá, všechno zdražuje, inflace znehodnocuje příjmy, úspory, ale toto je naprosto jasná věc. Je to moje priorita,“ prohlásil Balaš.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Tchaj-wan

Proč právě Tchaj-wan jako první? Proč jste neobvolal dřív třeba naše sousedy? Chápu, že nevoláte Zemanovi, ale proč nezačít v Evropě? A máte nějaké spojení na amerického prezidenta? Chtěl byste se s ním jako prezident sejít? Zeman chtěl a nepovedlo se mu to. Ale to bylo ještě za Trumpa.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lidi by se vzbouřili. Drulák rozetnul, jak to skončí s válkou a Ukrajinou

8:31 Lidi by se vzbouřili. Drulák rozetnul, jak to skončí s válkou a Ukrajinou

Diplomat a politolog Petr Drulák odpovídal na otázky moderátora i publika na kanálu Zákony bohatství…