Ministr Chovanec jede do Makedonie. Naplní postupně „plán B"?

26.02.2016 6:40

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) se dnes na makedonsko-řecké hranici setká s českými policisty, kteří tam od začátku února pomáhají svým makedonským kolegům. S makedonským protějškem Oliverem Spasovskim pak bude Chovanec jednat o případné další pomoci Makedonii při zvládání migrační krize.Informuje o tom ČTK.

Ministr Chovanec jede do Makedonie. Naplní postupně „plán B"?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr vnitra Milan Chovanec

Přes Makedonii pokračují uprchlíci z Řecka do Evropy po takzvané balkánské trase. Země zpřísnila pravidla a na své území pouští jen omezený počet uprchlíků. V Řecku tak zůstávají tisíce běženců, kteří přišli převážně přes Turecko, a vznikají nouzové tábory. Česko v této souvislosti přišlo s plánem B na řešení uprchlické krize - zastavení uprchlíků v Makedonii. V4 si za to však vysloužila kritiku v Bruselu. Plán B prý není řešení.

Státy visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko) prosazují v Evropské unii alternativní plán pro případ, že by dohoda s Ankarou o omezení přílivu uprchlíků na evropský kontinent přes Turecko nepřinesla výsledky a počet migrantů na turecko-řecké hranici by výrazně neklesl. V takovém případě V4 navrhuje posílit právě severní řeckou hranici s Makedonií a případně s Bulharskem. Chovanec už řekl, že visegrádské země jsou připraveny Makedonii pomoci „ve větším rozsahu než teď".

V okolí města Gevgelija a místního záchytného uprchlického centra Vinojug slouží 27 českých policistů. Na místě by měli zůstat do 19. března. Při společných hlídkách s makedonskými kolegy dohlížejí na pořádek v táboře, střeží zelenou hranici a dělají kontroly v hraničním pásmu. Chovanec ve středu po jednání české vlády oznámil, že ČR vytvoří jednotku tří stovek policistů s mezinárodními zkušenostmi, kteří budou jezdit na zahraniční mise.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Francie „slaví“ fotbalový titul. Ale tak trochu zvláštně, zde je VIDEO

10:41 Francie „slaví“ fotbalový titul. Ale tak trochu zvláštně, zde je VIDEO

V médiích se tento týden ozývaly hlasy expertů, podle kterých se celá Francie semkla za svým multiku…