Ministr Chovanec pronesl varování před mnohem větší migrační vlnou: Byl jsem v Keni a Zanzibaru...

01.10.2016 17:01 | Zprávy

REPORTÁŽ Nic se neděje a navíc Němci prý pochopili. Migrační vlna, kterou jsme zažili loni, může být časem vnímána podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) jako velmi slabá. „Migrační vlny, které mohou přicházet právě z oblasti Afriky, mohou být výrazně větší,“ uvedl Chovanec na debatě s občany v Novém Jičíně. K otázce migrační krize také řekl: „Asi bychom se nebránili jako Česká republika, kdyby prokazatelně do Evropy přišlo 100 tisíc uprchlíků, prokazatelně registrovaných, prověřených, tak určitě tato země nebude mít problém na své území nějakou část lidí přijmout. Vzpomeňte si na dobu Balkánských válek.“

Ministr Chovanec pronesl varování před mnohem větší migrační vlnou: Byl jsem v Keni a Zanzibaru...
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD)

„Snažím se s lidmi mluvit a vysvětlovat některé věci, protože naše média mají krásnou tendenci věci říkat tak z poloviny pravdivě a někdy ani to ne,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec na besedě o imigraci v Novém Jičíně. „Migrační krize už přestává lidi trošičku zajímat, protože se vše zklidnilo, počty klesají. Jeví se jako věc, která je na ústupu a kde potenciál ohrožení pro lidi je menší,“ ujistil. Popsal také svůj pocit zadostiučinění, který prožil v Berlíně, kde spolkový ministr vnitra prohlásil, že se z minulého roku velmi poučili. „Důležitý je výsledek a ten je, že Spolková republika začala konečně od politiky vítání přecházet k politice zdravého rozumu,“ zmínil také ministr Chovanec. „Spolková republika pochopila. Z politiky preclíku na nádraží přešla k racionální úvaze a k racionálnímu pohledu na věc. Začínají vytvářet precizní systém návratové politiky pro lidi, kteří tam jsou a nezískávají u nich azyl.“

Chovanec: S Tureckem máme dohodu, Turecko vydrží

Téma migrace skončené není. I to dále konstatoval ministr, který zhodnotil, že většina jevů se cyklicky opakuje. Útěky za lepším životem byly vždy – a budou pokračovat. „S Tureckem máme dohodu, Turecko vydrží. V současné době ten příchod migrantů z Turecka do Evropy je v řádech stovek denně,“ doplnil.

Otázkou ovšem je, jak bude řešen bezvízový styk. A zopakoval své stanovisko, že nejdřív budou muset Turci splnit všechny podmínky. „Moc se nehovoří o tom, že součástí balíčku bezvízového styku je i bezvízový styk pro Ukrajinu, Gruzii a Kosovo. Jak Gruzie, tak Kosovo jsou země, které jsou bezpečné pro všechny státy Evropské unie. Jejich občané, i kdyby žádali na území kteréhokoli státu EU, z 99,9 procent azyl nezískají a budou vraceni zpátky,“ vysvětlil ministr rozdíl, že na azyl mají nárok lidé, kteří jsou ve své domovině ohroženi.

Podle Chovance nelze očekávat, že by se rozproudila migrace přes balkánskou cestu v takovém rozsahu, jakého jsme byli svědky. Upozornil i na ukrajinsko-polské hranice, které se snaží přecházet občané Kavkazu, Čečenci a další z bývalých zemí Sovětského svazu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Proč by se Ukrajina měla vzdát svého území?

Jde přeci o princip, proč ustupovat agresorovi? A proč vám taky píšu je, že nechápu, jak jste to myslel, že bude Ukrajina válčit o své zájmy do posledního Čecha či Slováka. Vždyť přeci ČR žádné vojáky do boje na Ukrajinu nevysílá, co vím, tak tam šlo válčit jen pár lidí dobrovolně a vláda ani vojáky...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Binec místo ordnungu. Čeští pracovníci o Německu, kam projedou přes kontroly

4:46 Binec místo ordnungu. Čeští pracovníci o Německu, kam projedou přes kontroly

Důslednější kontrola na německo-českých hranicích je pravděpodobně jen začátek. Čeká nás horké léto …