Ministr Fiala: Zápisné letos nebude. Prioritou je reforma zákona

15.02.2013 8:08

Ministerstvo školství v čele s Petrem Fialou chce zavést školné ve formě zápisného. Teď se ale plán odkládá na neurčito. Vláda sice slibovala, že jej školy začnou vybírat od příštího akademického roku, podle Fialy je to ale nereálné. "Dovedu si to představit jen velmi obtížně," řekl ministr v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Ministr Fiala: Zápisné letos nebude. Prioritou je reforma zákona
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Fiala

Nová koaliční smlouva totiž zavedení poplatků za vysokoškolské studium nahrazuje formulací o "připravení podmínek" pro zavedení školného či zápisného. Ministerstvo školství by návrh mělo připravit pro novou vládu, která by rozhodla, zda jej případně využije.

Pokud ale příští vládu zformuje ČSSD, která zavádění poplatků dlouhodobě odmítá, byla by taková práce zbytečná. Fiala proto namísto toho pracuje především na reformě vysokoškolského zákona, který považuje za prioritu. "Školné rozhodně není největším problémem českých vysokých škol. Musíme udělat určité kroky vytvářející lepší podmínky pro rozvoj vysokého školství a veřejnou debatu by neměly zastínit už tolikrát opakované diskuse o školném," vysvětluje Fiala.

Reforma je nutná

Bez prosazení reformy, kterou ministr představí vládě v květnu, si nedokáže představit, že by studijní oddělení vysokých škol mohla zápisné či školné začít vybírat. Nyní totiž zákon určuje, že veškeré poplatky za studium musí putovat do stipendijního fondu.

"Aby zápisné mohlo fungovat, musí se těšit širší společenské podpoře a musí být dobře připraveno. Pro mě vždy bylo důležité, aby finanční spoluúčast studentů byla nastavena tak, aby to nikomu nebránilo ve studiu na vysoké škole z ekonomických nebo sociálních důvodů, aby ty peníze nemizely v administrativě nebo státní pokladně, ale by zůstaly na té škole a sloužily přímo školám," uvedl Fiala.

Financování chce tedy Fiala měnit prozatím pouze na úrovni předškolního, základního a středního školství. "Jde nám o to, abychom spravili situaci, kdy na žáka ve stejném ročníku dostávají školy v různých krajích jiné peníze. Když dnes budete studovat na střední škole elektrotechniku, tak škola v Ústeckém kraji na jednoho studenta bere 37 tisíc korun, ale třeba v Karlovarském kraji 42 tisíc korun. Nebo na žáka čtyřletého gymnázia v Praze jde v průměru 34 tisíc korun, ve Zlínském je to 38 tisíc korun," vysvětluje ministr školství.

Nezbytná je podle něj tedy reforma regionálního školství. "Dlouhodobě nemůžeme mít systém, který v ekonomických podmínkách dělá takové rozdíly. A nemůžeme po něm chtít, aby školy ve výsledku dosahovaly stejné kvality," dodal Petr Fiala pro HN.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Michálek je pitomec. Kalousek do důchodu? Topolánek opět drsně, nejen o Pirátech

8:51 Michálek je pitomec. Kalousek do důchodu? Topolánek opět drsně, nejen o Pirátech

Bývalý ministerský předseda Mirek Topolánek v novém dílu své Topol Show probral témata, která hýbala…