Ministr Heger prohlašuje nesmysly, tvrdí ředitel VZP Horák

11. 10. 2012 22:50

Vnitřně je vedení VZP značně rozloženo. Svědčí o tom nefunkčnost jejich informačního systému i fakt, že dosud nebyly vypořádány platby nemocnicím za rok 2011. Tato slova pronesl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) a dodal, že i smluvní politika VZP je nekonzistentní. Ředitel VZP Pavel Horák se ministrovým výrokům vysmál a popsal, jak celou situaci vidí on sám.

Ministr Heger prohlašuje nesmysly, tvrdí ředitel VZP Horák
Foto: Hans Štembera
Popisek: Další tiskoná konference ministerstva zdravotnictví k metylové kauze. Dosud na otravu zemřelo 27 lidí
reklama

Vláda poprvé v moderní historii Česka odmítá sanovat finanční problémy zdravotních pojišťoven. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) na adresu největší pojišťovny VZP, která letos skoční se ztrátou 3 miliardy korun a příští rok hrozí dokonce ztráta 9 miliard, poznamenává, že je instituce paralyzována spory ve správní radě. Ředitel VZP Pavel Horák ovšem tuto argumentaci odmítá a vinu za současnou situaci VZP klade na bedra ministerstva. A kde je pravda? O tom ve čtvrtečních Událostech, komentářích České televize diskutovali člen sněmovního zdravotnického výboru a správní rady VZP Jiří Skalický (TOP 09) a ředitel VZP Pavel Horák.

Skandální výroky

"Skutečnost je úplně jiná. My jsme snížili počet zaměstnanců v posledním roce o osm set osob, podotkl Horák v pořadu. Dodal také, že pojišťovna redukuje síť regionálních sídel a zefektivňuje chod instituce. Miliardové dluhy VZP přitom nepovažuje za obří finanční problémy, protože pojišťovna dlouho fungovala z rezerv, které si vytvořila v předchozích letech. Zdají se mu spíše skandální výroky ministra.

Skalický k tomu poznamenává, že se přiklání spíše k výtkám ministra, protože dodnes není vyúčtována akutní lůžková péče za rok 2011 a v některých případech dokonce i za rok 2010. Podle Horáka však známe tyto prodlevy i z minulých let a ministerstvu to až dosud nevadilo. Skalický ovšem znovu kontroval, že v minulých letech probíhal celý proces rychleji. Býval uzavřen přibližně v pololetí, zatímco teď není jasno ještě v polovině října.

Poslanec ovšem v pořadu také zdůraznil, že omezování zdravotní péče kvůli problémům VZP i dalších pojišťoven nehrozí. Omezování zdravotní péče nehrozí, ani nenastane. Není důvod se obávat poklesu kvality zdravotní péče," uvedl Skalický. V tuto chvíli si také nemyslí, že by hrozilo uvalení nucené správy na VZP.

Nekultivovaná práce VZP nebo přemrštěné požadavky ministerstva?

Hegerovi se toho u VZP ale nelíbí mnohem víc. Smluvní politika VZP je podle ministra nekultivovaná. Této větě z úst šéfa resortu zdravotnictví se ale Horák otevřeně vysmál. "Pan ministr i jeho náměstek Nosek vědí, že je to nesmysl a vůbec se nedivím tomu, že tady v pořadu nikdo z nich nesedí, protože je to neobhajitelné," prohlásil rozhořčeně ředitel VZP.

Horák také připomněl, že pojišťovny zatížila i dohoda mezi ministerstvem zdravotnictví a odbory po akci "Děkujeme, odcházíme", kdy byly na bedra pojišťovny naloženy závazky za další dvě miliardy korun.

"Za poslední tři roky VZP vždy skončila lépe, než jí určil zdravotně pojistný plán, ale v průběhu roku jsou na pojišťovnu kladeny další závazky a proto nakonec končí ve ztrátě," pokračuje s kritikou ministra Horák. Všiml si i faktu, že ho ministerstvo kritizuje za vysoké finanční odměny, které dostává, ačkoli o těchto odměnách politici věděli a navíc je před časem sami schvalovali. Jedním z poslanců, kteří pro odměny v řádu sta tisíc korun podpořil svým hlasováním ve VZP, byl i sám Skalický. Ten to v pořadu potvrdil.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profil Karla Gotta ožil! K českému národu míří tento silný vzkaz. A dojemné FOTO

19:05 Profil Karla Gotta ožil! K českému národu míří tento silný vzkaz. A dojemné FOTO

Ivana Gottová, manželka legendárního zpěváka Karla Gotta (†80), napsala na sociální síť poděkování v…