Ministr Herman jasně o tom, jak to bylo s Havlem a „humanitárním bombardováním"

01.12.2014 12:03

Lidovecký ministr kultury Daniel Herman na svém profilu na ParlamentníchListech.cz vysvětloval, jak to bylo s Havlovým vyjádřením o „humanitárním bombardování“ bývalé Jugoslávie. Odpovídal čtenáři na dotaz, jak jde dohromady bombardování a podpora lidských práv.

Ministr Herman jasně o tom, jak to bylo s Havlem a „humanitárním bombardováním"
Foto: Radmila Zemanová-Kopecká
Popisek: 14. výročí bombardování Jugoslávie letectvem NATO přišli vzpomenout nejen Pražané k srbskému velvyslanectví v Praze
reklama

„Havel je vynášen do nebes za jeho postoj k podpoře lidských práv. Nemyslíte ale, že se zapomíná na jeho `humanitární bombardování` Jugoslávie?" píše ministrovi čtenář. Podle Daniela Hermana byl postoj Václava Havla tehdy pochopitelný a s ohledem na jeho politiku lidských práv zcela konzistentní. Čtenáři hlavně zdůraznil, že je třeba vycházet z toho, co Havel skutečně řekl a jeho odpověď pro agenturu Reuters odcitoval.

Více najdete ZDE.

Takzvané humanitární bombardování je podle Hermana mýtus. „Domnívám se, že během zásahu NATO v Kosovu existuje jeden činitel, o kterém nikdo nemůže pochybovat: Nálety, bomby nejsou vyvolány hmotným zájmem. Jejich povaha je výlučně humanitární: To, co je zde ve hře, jsou principy, lidská práva, jimž je dána taková priorita, která překračuje i státní suverenitu…“ zněla Havlova slova.

„Nikdo normální není nadšencem pro jakékoli bombardování, jde jen o to, že bohužel někdy musíme volit menší zlo,“ dodává Herman s tím, že na diktátory domluva neplatí. „Kdyby někdo na Hitlera zkusil jiné prostředky než laskavé domlouvání, vypadaly by dějiny 20. století jinak. Slobodan Miloševič byl agresivním autoritářským vůdcem, který izoloval svůj národ a způsobil utrpení ostatním národům. Bylo třeba ho zastavit,“ souhlasí Herman s tehdejším řešením. „Smysl té věty, kterou Václav Havel řekl, je ale docela jednoznačný, stačí rozumět psanému textu. Bombardování není v tomto případě vedeno zištným hmotným zájmem, ale snahou bránit lidská práva. V tomto ohledu byl postoj Václava Havla tehdy pochopitelný a s ohledem na jeho politiku lidských práv zcela konzistentní,“ odpověděl čtenáři Herman.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dienstbier, ten dobroděj... Foldyna bouchl dveřmi a hned si to vyřídil s ČSSD. Na VIDEU

7:47 Dienstbier, ten dobroděj... Foldyna bouchl dveřmi a hned si to vyřídil s ČSSD. Na VIDEU

Dneškem končí třicetileté členství Jaroslava Foldyny v ČSSD. Důvody svého odchodu odhalil v intervie…