Ministr Koníček podává trestní oznámení. Tři na Drábkovy projekty, píše deník

23. 11. 2013 6:03

Ministr práce v demisi František Koníček podal minulý týden čtyři trestní oznámení na projekty po svých předchůdcích. Na třech z nich se podíleli exministr Jaromír Drábek (TOP 09) a jeho tehdejší náměstek Vladimír Šiška. Napsala to dnes Mladá fronta Dnes (MfD).

Ministr Koníček podává trestní oznámení. Tři na Drábkovy projekty, píše deník
Foto: archiv FK
Popisek: Ministr práce a sociálních věcí František Koníček
reklama

"Trestní oznámení byla podána ve všech případech na neznámého pachatele 11. listopadu k Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 2," řekl deníku mluvčí ministerstva Petr Sulek.

Škoda přes půl miliardy

Oznámení se podle MfD týkají provozu informačních systémů zajišťujících výplatu sociálních dávek na úřadech práce a dalších třech projektů. Těmi jsou Koordinace a konsolidace oběhu dokumentů a nákupních procesů za 82 milionů Kč, který začal před nástupem Drábka na ministerstvo, Systemizace MPSV za 78 milionů a Národní soustava povolání II za 180 milionů korun.

V trestním oznámení ohledně informačních systémů ministerstvo napadá, že v roce 2011 úřad pod Drábkovým vedením bez předchozího výběrového řízení přistoupil ke smlouvě s firmou Fujitsu Technology Solutions a svěřil jí dodávku služeb, které do té doby poskytovala firma OKsystem. Možnou škodu dnešní vedení ministerstva vyčíslilo na základě výsledku kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) na 534 milionů korun, píše deník.

Šiška čelí i dalším obviněním

V trestním oznámení ohledně IT systémů je jako jedna z osob, která se mohla podílet na protiprávním jednání, jmenován podle MfD bývalý náměstek Šiška. Ten přitom podle médií v kauze údajně zmanipulovaných IT zakázek na provoz systému výplaty sociálních dávek už spolu s dalšími třemi lidmi čelí obvinění. Deníku Šiška řekl, že jeho zájmem byly úspory v resortu a domnívá se, že se ničeho nedopustil.

Šiška a jeden soudní znalec od minulého týdne čelí obvinění také v souvislosti s miliardovou zakázkou, jejímž cílem byla úspora ve výdajích na sociální dávky zlepšením adresnosti a účelovosti jejich vyplácení. Společně s někdejším ředitelem IT odboru ministerstva Milanem Hojerem je navíc Šiška obžalován z podplácení a zneužití pravomoci úřední osoby. Dvojice podle policie nabídla společnosti OKsystem přidělení zakázky za zhruba 100 milionů korun výměnou za to, aby stáhla stížnost na postup ministerstva, kterou firma podala k antimonopolnímu úřadu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Připosr*ný Milion chvilek. My tam stejně půjdem.“ Minář něco vzkázal. Chvilkaři to slyšet nechtějí

11:05 „Připosr*ný Milion chvilek. My tam stejně půjdem.“ Minář něco vzkázal. Chvilkaři to slyšet nechtějí

Mikuláš Minář má problém. Včera prohlásil, že dodrží nařízení vlády a úterní demonstrace bude mít je…