Ministr Metnar kvóty odmítá, chce být aktivnější uvnitř EU

22.12.2017 16:33

Nový ministr vnitra Lubomír Metnar nesouhlasí se systémem uprchlických přerozdělovacích kvót, který předloni schválila EU. Proti předchozí vládě chce být aktivnější v debatě na evropské půdě, kde chce najít lepší model, který by proti migraci fungoval. Metnar to řekl v rozhovoru s ČTK.

Ministr Metnar kvóty odmítá, chce být aktivnější uvnitř EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr Lubomír Metnar
reklama

Ministr podotkl, že chce bojovat také s převaděčstvím a obchodem s lidmi, které s nelegální migrací souvisejí. Uvedl, že chce být na rozdíl od předchozí vlády aktivnější a řešit problém v různých evropských orgánech. „Tato vláda i já osobně budu aktivnější, co se týče komunikace s ostatními státy,“ řekl Metnar.

Státy EU už od jara 2016 jednají o reformě unijního azylového systému, právě možnost, že by si v krizové situaci migranty země přebíraly, ale osmadvacítku dál rozděluje. Summit EU v říjnu dal najevo, že by se o reformě mělo rozhodovat konsenzuálně, premiéři a prezidenti si dali čas do poloviny příštího roku. „Chci se zasadit o to, abychom ve shodě se členskými státy našli model, který bude daleko efektivnější, než který tady byl,“ uvedl Metnar.

Řešení migračního problému označila za jednu ze svých priorit také nová vláda premiéra Andreje Babiše (ANO). V programovém prohlášení slibuje, že nedovolí pokračování systému kvót. Na evropské úrovni chce prosazovat systém zamezení zneužití azylového procesu k nelegální migraci. Prosazovat chce také vznik operativních policejních jednotek, které budou speciálně vycvičené ke společné obraně schengenského prostoru.

Česko a další země byly v roce 2015 na úrovni ministrů vnitra přehlasovány při rozhodování o jednorázovém mechanismu přebírání žadatelů o azyl z Itálie a Řecka. Plán předpokládal přesun až 160 000 lidí s nárokem na mezinárodní ochranu, ovšem státy si dosud z Řecka a Itálie rozebraly jen o něco více než 32 000 osob. Česko převzalo pouze 12 lidí. Přerozdělovací plán byl ukončen letos v září a Česko kvůli odmítnutí se na věci podílet čeká žaloba u unijního soudu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Právo demonstrovat! Kalousek podpořil Mináře

22:12 Právo demonstrovat! Kalousek podpořil Mináře

„Doufám, že si to lidé nenechají líbit. Vláda se neštítí ani po ukončení nouzového stavu dál omezova…